| Sebi555whwh a întrebat:

Buna, am făcut un RMN și vreau sa aflu și eu înainte de a merge sa le citesc ce însemna : doua microleziune demielinizare subcortical frontal bilateral- nespecifice
AV și artera bazilata hipoplazice; ACP cu origine fetală bilateral-varianta constituțională

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

- "Doua microleziuni de demielinizare subcortical frontal bilateral-nespecifice" = se refera la demielinizarea, adica distrugerea mielinei (invelis protector al axonilor) in invelisul subcortical, pe doua microsuprafete situate bilateral, fara particularitati.

- "AV si artera bazilara hipoplazice" = hipoplazie inseamna nedezvoltarea sau dezvoltarea incorecta/insuficienta.In acest caz vorbim de o hipoplazie a arterei vertebrale (AV) si a arterei bazilare.Hipoplazia are de cele mai multe ori origini congenitale.

- "ACP cu origine fetala bilateral- varianta constitutionala" = artera cerebrala posterioara (ACP) de origine fetala, adica din nou congenitala, sau mai exact de cand era mama ta insarcinata cu tine.Bilateral deoarece artera bazilara de care discutam mai sus se bifurca si de termina in doua artere cerebrale posterioare, ambele bifurcatii prezentandu-se la fel.

| Sebi555whwh explică (pentru Floridori):

E grav ce am, nu prea am înțeles