| Ionita_Alexandra_1981 a întrebat:

mătușa mea a facut un rmn cerebral și as vrea să ma ajutați in citirea acestuia, daca se poate.
Concluzii : Câteva discrete arii ovalare milimetrice in hipersemnal T2 și FLAIR localizate in substanța albă profunda subcorticala frontal bilateral, nespecifice, probabil substrat microangiopatic cronic.
Va rog frumos vreau sa știu daca este grav sau nu... poate aveti cunoștințe sau ceva care ma pot ajuta cu interpretarea acestuia ????????.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este grav, daca matusa ta este varstnica. Are niste leziuni foarte mici, probabil din cauza aterosclerozei, care daca se inmultesc, in timp (multi ani) pot duce la dementa senila). Daca este diabetica sau hipertensiva, tratarea corecta a acestor boli o poate ajuta sa evite complicatiile