| onnuta a întrebat:

am si eu o intrebare.Am facut pentru prima data sex neprotejat cu iubitul si eu sunt la un tratament cu duphaston(am ciclul foarte dereglat si am mai luat de vreo 3 ori duphaston si dupa 5 zile cu 10 tablete imi venea, dar acum vad ca nu imi mai vine, sunt la a 8-a zi), el nu a ejaculat dar imi este totusi teama sa nu fiu insarcinata pentru ca avem amandoi 21 de ani si nu suntem pregatiti pentru asa ceva.As face un test de sarcina dar trebuie sa mai astept 2 saptamana ca sa il fac.Sunt oare insarcinata? as dori un raspuns! Multumesc!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este destul de posibil sa fii insarcinata, fiindca Duphastonul favorizeaza fixarea si menstinerea sarcinii. Facand sex neprotejat, fara ejaculare, o femeie are risc de maxim 30% de a ramane insarcinata. In cursul tratamentului cu Duphaston, riscul maxim poate fi aproape dublu.

| jocnecurat a răspuns:

Fa testul de sarcina si vei afla cu siguranta.Nu sunt tiganca de aia sa iti citesc in carti dar parerea mea este ca nu esti insarcinata.

| mariaw a răspuns:

Avand in vedere ca tu ai fost de fata, n-avem cum sa stim noi mai mult decat tine, cu atat mai putin daca esti sau nu insarcinata. Asteapta sa-ti faci testul si data viitoare, daca vrei sa dormi linistita dupa ce faci sex, folositi prezervativ. Sau iti place riscul?