| Biancasata a întrebat:

Buna am fost diagnosticata cu gastrita de vre o câteva luni am avut tratament am încercat sa țin regim cât de cât dar tot am arsuri la stomac și pe gât sunt atât de stresată ca numai pot sa ma ridic din pat numai am pofta de viața simt ca o sa mor și nu știu încotro sa o iau numai pot cu stresul iau și antidepresive la 23 ani viața mea e un iad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Buna,
Incearca apa cu bicarbonat.
O jumătate de linguriță la o cana de apa.
Gustul nu este prea placut, dar o sa simti aproape instant cum iese acidul, o sa ai senzatii de ragait.
Posibil sa te trimita si la toaleta, deci sa fii cam doua ore pe langa o baie.
O sa ti revina si pofta de viata.

| Biancasata explică (pentru ioana748):

Mulțumesc ????????

| Biancasata explică (pentru Biancasata):

Din suflet sad

| ioana748 a răspuns (pentru Biancasata):

Cu mare drag❤️

| norisorulpufos a răspuns (pentru ioana748):

Da,de acord, dar trebuie băută treptat, nu toată odată.

| ioana748 a răspuns (pentru norisorulpufos):

Eu personal beau tot odată.
Unii medici asa recomanda.
Cure de doua saptamani cu pauza doua.
Daca nu poate este ok si treptat.
Dar pentru efect rapid din proprie experiență recomand totodata.
In cazul celor hipertensivi se schimba discutia.

| norisorulpufos a răspuns (pentru ioana748):

Păi o cana de apa, o linguriță bicarbonat, de cate ori pe zi!

| Biancasata explică (pentru ioana748):

Dar se posteala orice ora? Sau doar dimineața?

| ioana748 a răspuns (pentru norisorulpufos):

Jumătate de linguriță bicarbonat, o cana apa, o data pe zi

| ioana748 a răspuns (pentru Biancasata):

Este de preferat dimineața sau cu vreo 5 ore inainte de culcare.
Activează putin organismul si s-ar putea sa va ia somnul.

| norisorulpufos a răspuns (pentru ioana748):

Da,da.
Dimineața.

Răspuns utilizator avertizat
| ioana748 a răspuns (pentru DracuIa):

Sa fim liniștiți și n pace.
Mulțumim pentru sugestie.

| norisorulpufos a răspuns:

Bună!
Gastrita e de multe ori pe fond nervos.
Încearcă să te liniștești și să găsești motivație în viața.
Regimul e esențial.
Eu m-am reparat cu varza murata.
Și am observat că painea nu îmi făcea bine.
Sunt multe filmulețe pe yt, chiar zilele trecute am văzut unul care explica exact gastrita, diafragma care nu lasă să urce acidul, tratamentul.