| Anuşca1698 a întrebat:

De ceva timp am arsuri la stomac,mă doare de parcă mă strânge cineva de stomac, poftă de mancare nu am iar halena...am de câţiva ani.În aceşti ani am încercat destul de multe moduri de a scăpa de halena,dar nimic. Apărând şi simptomele astea m-am gandit că-i gastrită, mi-a spus şi o mătuşa care-i asistentă...si am început să iau cărbune medicinal.Nu mai am arsuri deloc,iar halena dispare pentru ceva timp dar apare din nou. Întrebarea mea este, cât trebuie să urmez tratamentul pentru a dispărea? Mirosul pare a veni din stomac,deşi câteodata am impresia că e din gât dar nu am probleme cu gâtul, simt acel nod în gât.
Ce aş mai putea face?
Mulţumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

E posibil sa fie gastrita, dar cu halena... poate e vorba de un reflux gastroesofagian. Ideea e ca trebuie sa mergi la medic, tratamenul nu ti-l faci tu sau asistenta. Daca ramai asa gastrita se poate transforma in ulcerwinking

| pietrean a răspuns:

Cauze aparitie halena:lipsa carbohidratilor din organism,diabet, reflux gastro-esofagian, gingii in stare proasta, digestie defectuoasa, dantura cu carii....Alimente interzise:ridichi,varza acra,usturoi,ceapa cruda,fripturi in sange,maioneza,grasimi animale, otet...Un medicament pentru digestie buna:SANZYME. Daca tot folosesti calculatorul, cauta pe google, dupa cuvintele halena+cauze+medicamente si vezi unde crezi ca te gasesti cu problemele tale de sanatate.Dar, mergi la medic si fa un control.Nu este de joaca cu stomacul, deoarece de acolo pornesc toate bolile. Apoi, cauta sa nu te stresezi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ceai de coada soricelului, galbenele si sunatoare faci infuzie-nu pot spune ca e foarte bun la gust dar face bine- poti pune si un pic de lamaie ca sa ii dea gust mai bun, ar fi bine sa il bei neindulcit sau ii pui putina miere de albine. Daca durerea e prea mare mai iau o pastila de ranitidina dar trebuie inainte sa incerci sa mananci ceva.
Sper ca ti-am fost de ajutor, daca mai ai intrebari iti raspund cu placere.
Multa sanatate!
Te pup!

| Anuşca1698 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos, am rezolvat durerile insa mai ramane halena.Imi bat capul de ceva timp cu ea insa...nu obtin rezultate.Intr-adevar carbunele medicinal ma ajuta insa nu pentru mult timp.

| giony54 a răspuns:

Un tratament cu Green Care de la Calivita, trateaza gastrita si dispare si halena.http://www.tratamentedestepte.ro