| KingOoO a întrebat:

Salut. Am fost diagnosticat de catre un medic de gastrita deoarece am avut senzatii de arsuri la stomac, pe limba si ma simteam rau.
Am avut si o criza de pirozis anul trecut, ca nu puteam respira din cauza arsurilor pe esofag (un chin).
Atunci, medicul a dat omez 2 luni.

Simptomele au trecut 90% dar, acum dupa cateva luni bune, iau controloc dimineata si seara deja de 3 saptamani si nici o imbunatatire.

Mai iau Motilium ca tot imi vine sa vomit, inclusiv cand mananc. Nu am pofta de mancare. Si daca incerc sa mananc o farfurie putin de ceva simplu deja simt ca vomit. La fel si daca nu mananc 2-3 ore.

Ce solutii ar fi, in afara de operatia care nu are rost?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Fa-ti analizele pentru Helicobacter pylori. In rest, evita escrocii medicali si trateaza-te la medici adevarati.

| dullcat a răspuns:

Vorbeste cu un medic! La astfel de afectiuni de sanatate se impune si schimbarea regimului alimentar, nu doar tratament.

| natur a răspuns:

Vezi si aici: https://www.bioplant.com.ro/blog/sanatate/gastrita-si-alimentatia
Daca simti arsuri si in esofag atunci este posibil sa ai si reflux gastroesofagian (https://www.bioplant.com.ro/blog/sanatate/reflux-gastroesofagian)
Tot mai multi medici considera ca de fapt nu este vorba despre o aciditate prea mare in stomac.
Alimentatia este foarte importanta.
Foarte important: gastrita si refluxul gastrointestinal prezinta simptome maxime toamna si primavara!