| lc13cm3 a întrebat:

Am fost la dentist azi s mi-a facut acolo ce trebuia si mi-a zis ca s-ar putea sa port aparat dentar pentru ca am dintii departati. Am 3 intrebari: 1.Cum sa ma asigur ca chiar o sa-mi puna aparat dentar?, 2.Ce fel de aparat dentar o sa-mi puna? si 3.Cam cat costa un aparat dentar? Si dupa ce mi-a scos maseaua(crestea alta peste ea) mi-a zis ca nu trebuie sa consum lactate si sa beau doar apa(nu minerala) si ceai si nu am inteles cat timp trebuie sa fac asta, deci... cat timp? Mai mult ma intereseaza chestia cu apartul dentar.Dau funda si vot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

1. Cu siguranta aparatul dentar nu o sa ai cum sa nu il vezi, daca ti-l monteaza. Sunt doua sarme peste maxilar, fiecare dinte proptit in el.

2. Banuiesc ca o sa iti spuna varianta pe care o platesti

3. De la 3000 RON. Dar vezi ca poate ai si gratuitati.

4. Nu bei lactate deoarece ele reprezinta colectii de bacterii. Pana se vindeca rana.

| lc13cm3 explică (pentru cristimihailov):

Si cum imi dau seama cand se vindeca?

| cristimihailov a răspuns (pentru lc13cm3):

Teoretic de cand nu mai sangereaza.
Cand ai o rana in gura si consumi lactate exista riscul (se zice, nu sunt doctor sa iti spun clar) ca bacteriile din lactate sa se depuna pe acolo si sa genereze infectii in special la organismele cu un sistem imunitar slabit.

| lc13cm3 explică (pentru cristimihailov):

Cum îmi dau seama dacă mai curge sânge de acolo? Poate sa curgă foarte puţin şi să nu-mi dau seama

| Clarodent a răspuns:

Buna,

Sfatul nostru este sa ceri parerea unui specialist ortodont. Tot acesta va decide daca ai nevoie sau nu de aparat dentar, si ce fel de aparat este potrivit cazului tau.
In privinta costurilor, inainte de a lua o decizie va trebui sa faci un "research" amanuntit. Sunt cabinete care te pot atrage cu un cost mic al aparatului dentar, dar care nu includ cheltuielile adiacente.

Indiferent ce decizie iei, asigura-te ca esti bine informata.

Iti dorim o seara frumoasa si multa sanatate!

Echipa Clarodent
www.clarodent.ro

| lc13cm3 explică (pentru Clarodent):

Am fost inca o data ca mai trebuia sa imi faca altceva la o carie(mi-a zis inainte sa fac radiografie) si nu mi-a mai zis absolut nimic de chestia cu aparatul dentar si a zis sa mai vin daca am probleme cu molarul ala la care aveam carie. Inseamna ca nu imi pune? sad

| Clarodent a răspuns:

Dupa realizarea extractiei sunt anumite indicatii pe care medicul trebuie sa le ofere pacientilor pentru a se asigura ca totul va fi bine. Printre acestea este si evitarea consumului de lactate deoarece reprezinta un mediu de cultura pentru bacterii.

Referitor la intrebarile adresate, este greu de spus daca ai sau nu nevoie de aparat. Trebuie sa optezi pentru un consult de specialitate in care medicul ortodont iti poate spune daca este necesar sa urmezi un tratament ortodontic sau nu.

Iti dorim un weekend frumos si linistit,
Echipa Clarodent
www.clarodent.ro