| Puff9222 a întrebat:

Am fost la dermatolog de curand si mi-a spus sa merg la chirurgie sa imi scot alunitele proeminente.am in jur de 10-11 si nu prea stiu cum este procedeul. Ma va durea, voi avea probleme? Imi este un pic frica.am in zona abdominala si pe maini

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Procedura nu este dureroasa. Ai nevoie de acordul parintilor pentru interventie, avand in vedere ca esti minor. http://www.i-medic.ro/boli/alunitele-nevii-melanocitari

| Puff9222 explică (pentru doctoressa):

Am in jur de 10-11 alunite nu ani laughing

| liviustaicu a răspuns:

Depinde cum ti le scoate: chirurgical sau cu electrocauterizare. Daca sunt mai mari se recomanda operatie chirurgicala si se face cu anestezie locala. Depinde si de ce ti-a spus sa le scoti esthetic sau sunt periculoase. Oricum procedurile nu sunt dureroase. Electrocauterizarea le arde cu un aparat. Daca sunt suspecte se recomanda sa trimiti si la analiza dupa ce le scoate.

| Georgiana99Geo18 a răspuns:

Buna. De ce nu intrebi un medic specialist care se ocupa cu asta.