| Strawberry_3130 a întrebat:

Am mers la Dermatolog sa se uite daca am vreo problema si mi-a spus ca trebuie sa merg la o clinica imi scoata vreo 2 alunite dar eu am enorm de multe in zona abdomenului si pe spate ce se observa. Am intrebat-o daca celelalte pot fi scoase si nu mi-a dat un raspuns prea concret, am intrebat-o si a doua oara dar a fost la fel (ea nu a spus ca nu pot). Imi doresc sa mi le scot si pe celelalte dar vreau sa stiu daca mai poate aparea cancerul daca mi le scot la o clinica ce se ocupa cu asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În prima fază se vor scoate acele două aluniţe (nevi) şi se va face biopsie iar răspunsul îi vei primi în urma acestei analize dacă va mai fi nevoie să le scoţi pe toate sau nu ori rămâi sub observaţie (controale periodice).
Sănătate.
Pa, pa.

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Du-te la farmacie si cere tinctura de rostopasca, este un remediu natural foarte bun contra alunitelor. Dupa un tratament de 2 saptamani vei observa ca vor scadea in dimensiuni, poate si vor disparea. Si atunci du-te iarasi la dermatolog, sa vada si el daca mai trebuie sa faci operatie sau este mai bine sa urmezi tratamentul asta in continuare.
Si referitor la operatii, normal nu exista riscuri, dar am auzit de persoane care au facut cancer de la o alunita extirpata.

| anka a răspuns:

Zenithf te-a sfatuit gresit. Nu se pune nimic pe alunite. Rostopasca arde e adevarat dar se foloseste ca remediu pentru extirparea negilor. Alunitele nu e bine sa le deranjezi absolut cu nimic. Du-te la mai multi doctori daca nu ai incredere in cel la care ai fost deja.

| Abcfunny a răspuns:

Hmm...nu cred că stim noi raspunsul la această intrebare.
Cere sfatul la mai multi medicii.