| Moderato16 a întrebat:

Am fost la dermatolog si am primit ca tratament Skinoren gel. Prima data cand l-am folosit ma ardea usor fata si aveam o senzatie de mancarime, insa a doua oara fata a inceput sa mi se inroseasca foarte rau, sa ma usture si sa ma arda. M-am speriat putin si m-am spalat pe fata dupa scurt timp. Este normal? Imi poate spune cineva, va rog, daca a folosit si cum a reactionat pielea la acest tratament? Sau ce as putea sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Pool77 a răspuns:

L-am folosit si eu, labareala.
Mie mi s-a spus ca la inceput sa-l tin cat rezista tenul meu, si dupa sa ma spal cand incep sa simt o arsura sau mi se inroseste in zona unde am aplicat-o.
Iar daca nu rezisti nici macar 10-20 de minute, mergi inapoi la medicul care ti-a prescris gelul si iti va prescrie altceva.
Apropo, ce ai mentionat tu este un efect secundar.

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ai citit prospectul? vezi ca da reactiile zise de tine.
Intreaba medicul care ti-a prescris acest tratament daca sunt normale ori faci alergie.
O zi buna happy

| BeautifulSunflower a răspuns:

Uita te pe el si vezi daca contine antibiotic, eu mi am dat cu zynerit(antibiotic) si am avut aceleasi reactii(arsuri si pete rosii), si ma speriasem ca ajunsese fata mai rau ca inainte, dar dupa cateva zile acele pete s au dus si a ramas fata curata. Eu zic sa continui cu ce ti a dat medicul, si uita te pe prospect la reactii adverse.

| Bieee a răspuns:

Si eu am folosit Skinoren, dar eu aveam doar o usoara senzatie de mancarime in primele minute dupa ce m-am dat cu crema. Poate esti alergica la vreo substanta pe care o contine crema.