| ribak a întrebat:

Salut.
De ceva timp a inceput sa mi se inroseasca pielea foarte tare atunci cand imi fac dus (pe piept, fata, picioare).
In ultima vremea m-am spalat mai mult cu apa calda, desi inainte ma spalam numai cu apa rece, de vreo cativa ani buni incoace.
Problema a aparut intr-o zi cand am inceput sa alternez apa: cald-rece. Cand era apa calda, era totul in regula, iar cand dadeam la apa rece, atunci incepea sa mi se irite pielea.
In prima zi am ignorat, dar cand am vazut ca problema a persistat 3 zile la rand, m-am dus la urgente.
Acolo mi-au spus ca am urticarie si mi-au dat niste pastile pentru mancarime, si m-au zis sa ma duc la medicul de familie.
Saptamana asta o sa-mi fac timp sa ma duc la medic.
Pana atunci vreau sa va intreb daca a mai patit cineva asta.
Se poate rezolva?
E o alergie?
Ca pana acum nu aveam deloc probleme cu apa rece, iar dintr-o data a aparut asta.
Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E un caz de la o tanara care simte cum ii arde pielea cand intra in contact cu apa, cine stie cum se mentine curata poate cu spray si deodorante dar alergie la apa fiind un sindrom rar e naspa. Incearca sa lasi mancarea nesanatoasa si zaharu cu dulciurile la o parte, de la alea pornesc alergiile pielii.

| ribak explică (pentru mgtow):

Mersi!
Insa e doar o alergie la apa rece. Si cand stau in frig mi se irita pielea uneori.

| mgtow a răspuns (pentru ribak):

Baie faci cu apa calda nu rece nici fierbinte, pielea se inroseste de la temperaturi bruste.

| TheStrategist a răspuns:

E posibil să fie o alergie.

| gellalbie4ever a răspuns:

Da e o alergie. Nu există leac pentru urticaria acvagenă. Cu toate acestea, există opțiuni de tratament disponibile pentru a atenua simptomele. Antihistaminicele sunt medicamente utilizate pentru a trata simptomele asemănătoare alergiei. Medicul dumneavoastră vă poate recomanda să luați antihistaminice pentru a vă calma urticaria după ce intrați în contact cu apa.