| Andreea7000 a întrebat:

Am fost la doctor pentru o posibila apendicita, m-a palpat si mi-a spus sa revin luni deoarece sunt pe stop. Mi-a dat de tinut un regim in weekend, sa nu mananc alimente care fermentează. Imi puteri spune detaliat ce alimente fermenteaza? Nu doar categoria legume sau x, ci mai detaliat.
Sau daca e prea lung puteri sa imi spuneti alimente care nu fermentează. FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Pai cam toate fructele si legumele crude fermenteaza insa le poti manca in: supe, ciorbe, compoturi si e OK. Ar fi bine sa nu mananci: fasole uscata, peste, carne de porc, seminte, sucuri acidulate, rosii, castraveti, vinete. Numai bine!

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Asa mi s-a întâmplat si mie sa am avut apendicită văzută la ecograf si luni sa fiu chemată la doctor pentru operatie. Sâmbăta si duminica aceea nu am mâncat decat iaurt, cateva prajiturele, 2 banane si orez cu lapte.Nu mi-au produs fermentatie aceste alimente si nu am avut nici nevoie de clisma deoarece am fost la toaleta cu vreo 2 ore inainte de operatie.Nu mânca fructe precum merele sau petele, mănâncă iaurt si lapte batut dar nu in cantităti mari, si du-te la toaleta inainte de operatie.In rest nu patesti nimic daca vei face asawinking

| Andreea7000 explică (pentru FoxyM):

Momentan nu știu sigur dacă am apendicită, dar sunt sanse. O sa ascult de sfatul tau daca o sa fac operatia. Mulțumesc!

| FoxyM a răspuns (pentru Andreea7000):

Ok! Multa sanatate!