| teodora200004 a întrebat:

Acum 2 luni am fost operata de apendicita.Am tinut regim strict o luna, adica am mancat numai lactate,carne si oua. legume si fructe nu am avut voie deloc. Recent am venit de la spital, unde mi-am facut analize si a iesit ca am spasmofilie ( lipsa de Calciu,Magneziu) Spasmofilia asta se manifesta cam asa : amortesc puternic ca si cum as fi sub anestezie, ametesc, am un nod in gat, ma inteapa in piept si ma doare foarte tare capul. Acum mi-a dat tratament cu Calciu D3 si Magne B6. Tot mai aveam crize de spasmofilie si mi-a dat Calciu gluconic [care este mult mai puternic]. Dar tot ma mai simt rau. Acum ma doare capul foarte tare si vad in ceata, sunt ametita si obosita tot timpul. Am si anemie, dar eu mananc mult si chiar nu sunt slaba : Am 60 kg si 1, 70 happy Mentionez ca am 13 ani si chiar manac bine dar tot anemica sunt, mai ales ca in spital am mancat numai covrigi, grisine si banane....supa FARA SARE :-& De cand am venit de la spital, adica sambata mananc in continuu si mi-e foame NON-STOP rolling on the floor. Daca vi s-a intamplat asa poate imi puteti spune ce ati avut? Am fost la doctor si a zis ca sunt anemica si foarte slabita si ca trebuie sa urmez tratamentul si sa am rabdare...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anemia nu are nimic cu cantitatea de alimente. Trebuie sa maninci echilibrat, adica din toate cite ceva. Legat de spasmofilie, trebuie sa stii ca NU se fixeaza calciul in organism fara D2/D3. Daca il faci, intreaba-ti medicul, poate ai nevoie sa-l faci mai des. Eu cind am avut probleme, il faceam din 5 in 5 zile (ca distroficii). Vine vara, sa stai cit mai mult la soare si cit mai multa piele descoperita pentru ca organismul tau sa produca D2. Altfel, nu il face, ci numai la soare.

| teodora200004 explică (pentru anonim_4396):

Pai asa mananc...din toate cate ceva : legume, fructe, lactate, oua, carne...de toate laughing Dar tot starea asta o am de ameteala si am 2 saptamani deja de cand fac tratament cu Calciu D3 si Magne B6 happy Si da, o sa stau la soare. Merci mult happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru teodora200004):

Acum primavara, ar trebui sa faci o cura de urzici. Da, de urzici. Nu stiu de unde esti, dar sint zone unde se uita la tine ca la nebuni cind le spui de urzici. Se prepara in multe feluri. Ca si spanacul, in pilaf, in ciorba, etc. Urzica si spanacul au mult fier si rezolva problema anemiei.

| teodora200004 explică (pentru anonim_4396):

Stau la tara, si da, sunt urzici multe pe aici, dar mie nu prea imi plac chestiile astea "verzi" adica:patrunjelul,mararul, leusteanul, spanacul, urzicile, s.a.m.d. Dar ca sa scap de anemia asta voi manca numai VERDETURi si merci pentru sfat happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru teodora200004):

Haha, esti dulce. Am sa-ti spun ceva: nu-mi placea spanacul. Deloc. Dar asta era cind mi-l faceau altii si, cu multa economie. Din fericire bucataria ne permite sa inventam (vezi cite retete sint in lume!). Am incercat tot felul de variante si acum am o reteta a mea care imi place. Il maninc cu mare placere in orice anotimp. Patrunjelul l-am "pascut" efectiv direct de pe strat, apoi am mincat radacina cruda sub forma de salata. Imi place, recunosc. Asta m-a scapat de leucemie.

| teodora200004 explică (pentru anonim_4396):

Deci fac minuni verdeturile astea! De acum voi manca numai din astea! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru teodora200004):

Da, fac minuni. Dar nu trebuie sa cazi in extrema cealalta. E bine sa maninci de toate. Iar din primavara, cind organismul iese "stors" din iarna, cit mai multe verdeturi. Iti doresc sa scapi repede de probleme.

| teodora200004 explică (pentru anonim_4396):

Nu te teme ca nu mananc chiar numai verdeturi...le mananc ca trebuie.Nu le mananc de placere straight face Adica mananc oarecum in sila. laughing Dar ce nu fac ca sa scap de anemia asta? puppy dog eyes Sper sa-mi treaca mai repede laughing

15 răspunsuri:
| Hevnoraak a răspuns:

Dacă tu consider că nu ești bine de ce nu mergi la un doctor mai bun?

| teodora200004 explică (pentru Hevnoraak):

Am mers la mai multi doctori si toti au zis acelasi lucru : sa fac tratament cu Calciu D3 si Magne B6 happy

| oÎngerașul a răspuns:

Salut. Si eu am fost operat de ampeticita la varsta de 5 sau 6 ani, si mi s-a intamplat la fel ca tine, si am urmat sfatul doctorului si mi-am revenit in 2-3 zile.

| teodora200004 explică (pentru oÎngerașul):

Pai da... cant suntem mai mici ne revenim mai repedewinking Si eu am urmat sfatul doctorului dar nu m-am vindecat complet, dar nu pot spune ca ma simt chiar asa de rau ca inainte happy

| Etiene a răspuns (pentru oÎngerașul):

Doamne, ce norocos esti; ai facut o boala necunoscuta(ampeticita), ti s-a intamplat la fel,, ca ea,, si, totusi, ti-ai revenit. Fara felicitarila limba romana

| Maasdf a răspuns:

scuze ca intreb dar ce dureri ai avut inainte sa mergi la medic si sa afli ca ai apendicita?

| Etiene a răspuns (pentru Maasdf):

I durea in fund.

| teodora200004 explică (pentru Maasdf):

Imi amortea piciorul drept, ma durea burta, ameteam, mi-era greata, si ma intepa rareori in partea dreapta jos happy