| Kross a întrebat:

Buna tpu.Am 1.80m si 74kg.Fac sala de 3 luni, insa nu am tinut niciun regim alimentar si am tot atatea kilograme ca si inainte cu mentiunea ca acum am pus si ceva muschi.De azi am inceput sa tin dieta pentru slabit si m-am gandit sa mananc fructe si legume in special si cateodata carne slaba pe gratar sau lactate, iar ca si tip de antrenament sa fac numai cardio.Un prieten m-a sfatuit sa mananc alimente bogate in proteine si sa continui cu antrenament de tip fitness fiindca asa voi slabi si pune muschi in acelasi timp.Voi ce ma sfatuiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

3 luni? vaaai, ce urat, atat de mult timp!

acum serios, eu am 73 kg la 173cm inaltime si am abdomenul plat, nu patratele, dar nu rotund, si tu te plangi la 1.80 si 74 kg? inaltimea si greutatea sunt bune, dar dupa 3 luni tu iti permiti sa te plangi? cat timp esti in perioada de masa musculara vei avea grasime, asa este normal. nu cresti pe fructe si legume. te duci la sala ca un iepure? faci cardio? ce masa musculara ai tu sa faci cardio? ce definesti tu prin cardio? slabesti ca tampul, ca pe urma sa vezi ca esti ridicol de slab, te apuci de masa, iar cresti stratul adipos, si tot asa pana cand?
cardio si definire = regim hipocaloric
masa musculara = regim hipercaloric
ce pui muschi si slabit? cine ti-a bagat prostia asta in cap? ori una, ori alta
perioada de definire vine DUPA 3-4 ani de sala, unde stai cu strat adipos mai mare si pui muschi pe tine. vrei sa arati ca o gaina dezosata? patratele si 10 cm in brat = patetic. prefer sa am cei 40 cm in brat ai mei cu putin strat adipos decat invers.

in concluzie: alege, masa musculara sau definire.

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Varianta ta este foarte buna pentru prima luna.

| Cosmin86 a răspuns:

" iar ca si tip de antrenament sa fac numai cardio", o mare prostie, buna sa te ajute sa dai jos muschii pe care i-ai pus.

Dar de ce nu faci intai 3 ANI de sala sa pui muschi si abia apoi sa tii dieta de definire?

Ca 3 luni = FIX NIMIC

| kar1GaNNN a răspuns:

O dieta sanatoasa conteaza foarte mult in cresterea masei musculare, mananca foarte multe fructe si legume zilnic si bea 3 litrii de apa pe zi, nu suc sau alte prostii.

| Flory1243 a răspuns:

Buna.Nu am prea multe idei dar sper sa te ajute.Ma gandesc ca poate nu ai cine stie ce rezistenta la alergat. Am gasit de curand un program care te ajuta sa-ti cresti rezistenta (si implicit sa slabesti):
http://www.ziaruldesport.ro/articol_3029_zds_pg_0.htm

Iti mai recomand sa sari coarda. Jumatate de ora de sarit coarda pe zi arde circa 500 de calori. Si lucreza multi muschi (sunt o multime de articole depre beneficiile saritului cu coarda daca mai vrei sa stii ceva).
P.S: Nu uita de incalzire.

| Alexaandreea a răspuns:

Buna! Eu vreau sa-ti recomand DIETA RINA impreuna cu Kangoo jumps - in cazul meu chiar a functionat si am slabit ff mult!