| ArtStyle_ArtStyle_1994 a întrebat:

am fost la medic si mi-a prescris niste anticonceptionale artizia dar nu prea inteleg modul de utilizare, prima saptamana sa nu am contact sexual neprotejat dar nu inteleg din prima saptamana in care incep sa le folosesc prima data sau in fiecare prima saptamana dupa pauza de 8 zile. va rog sa imi explicati mai detaliat cum sa le administrez. un prostpect complet si pe intelesul meu e prima data cand folosesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| maturgrizonat a răspuns:

Doar in prima saptamana in care incepi sa le folosesc prima data.
Adica doar la prima cutie!
http://ginecologultau.ro/artizia/

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă iei prima tabletă în PRIMA zi de menstruaţie, atunci efectul contraceptiv intervine din acea zi şi poţi face ( LINIŞTITĂ ) sex cu ejaculare intravaginală chiar din ziua următoare deoarece eşti PROTEJATĂ non-stop ( chiar şi în cele 7 zile de pauză )!

Dacă începi administrarea din zilele 2-5 ale CM, atunci sunt necesare metode contraceptive SUPLIMENTARE ( prezervativ, ovule spermicide, etc. ) în următoarele 7 zile!
Poţi face sex cu ejaculare intravaginală DOAR din ziua a 8-a.

Acest mod de administrare ( şi aceste "reguli" ) se aplică DOAR pentru prima lună de administrare!

Când termini prima folie ( cele 21 de pastile ), faci o PAUZĂ de 7 zile şi începi a 2-a cutie FIX din a 8-a zi de pauză ( administrarea foliei a 2-a, şi ulterioarele, NU mai are legătură cu prima zi de CM )!
În continuare, se poate face sex cu ejaculare intravaginală indiferent de zi/perioadă.

"3. CUM SĂ UTILIZAŢI ARTIZIA
Utilizaţi întotdeauna Artizia exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Cum şi când să utilizaţi Artizia?
Când sunt utilizate corect, contraceptivele orale combinate prezintă pierderea contracepţiei de aproximativ 1% pe an. Dacă uitaţi să utilizaţi un drajeu sau le utilizaţi incorect, rata de eşec poate fi mai ridicată.
O cutie de Artizia conţine 21 de drajeuri. Fiecare drajeu este marcat cu ziua săptămânii în care trebuie folosit. Încercaţi să luaţi pilula la aceeaşi oră în fiecare zi, de exemplu după micul dejun. Trebuie să luaţi 21 de drajeuri în 21 de zile (un drajeu în fiecare zi) şi în următoarele 7 zile nu veţi utiliza Artizia. În aceste 7 zile, poate apărea menstruaţia (sângerarea de întrerupere). Va începe, de obicei, la 2-3 zile după ultima utilizare a Artizia. Începeţi să luaţi următoarea cutie în a 8 a zi, indiferent dacă sângerarea continuă sau nu. Aceasta înseamnă că veţi începe o cutie nouă în aceeaşi zi a săptămânii şi, similar, sângerarea de întrerupere va apărea în aceleaşi zile în fiecare lună.
Utilizarea primei cutii de Artizia
În cazul în care nu aţi utilizat contracepţie hormonală în luna anterioară
Începeţi utilizarea Artizia în prima zi a ciclului, adică în prima zi de sângerare menstruală. Începeţi cu o pilulă marcată cu ziua corectă din săptămână. De exemplu, dacă ciclul dumneavoastră începe miercuri, începeţi cu pilula marcată „Mi". După ce aţi luat prima pilulă, luaţi o pilulă în fiecare zi urmând direcţia săgeţilor, până aţi terminat toate cele 21 de pilule din cutie. Astfel, Artizia funcţionează imediat şi nu este nevoie de altă metodă contraceptivă.
Puteţi, de asemenea, să începeţi să utilizaţi Artizia între zilele 2 şi 5 ale ciclului, dar în acest caz trebuie să folosiţi o metodă contraceptivă suplimentară (metodă de barieră) în primele 7 zile ale primului ciclu." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.reteauamedicala.ro/files/PRO_2406_18.02.10.pdf

Toate cele bune.

| Alexandru0007 a răspuns:

Pai ia legatura cu medicul, da-i un telefon si afla cum sa le iei

| Hαppiηеss a răspuns:

Cred ca s-a referit sa nu ai contact sexual in prima saptamana in care incepi sa le iei, oricum in pauza aceea de o saptamana o sa-ti vina menstruatia deci oricum nu faci sex, banuiesc.

| lizemm a răspuns:

Cauta pe net

| MoltenMoon a răspuns:

N-ai tu idee cat de greu o sa ramai insarcinata mai incolo daca vei consuma conceptionale...