| anonim_4396 a întrebat:

am fost la un control ginecologic saptamanile trecute si am primit un tratament de 10 zile Tergynan (ovule) si Vidan (pe cale orala) bun, in momentul de fata am terminat tratementul si in ziua in care l`am terminat mi-au aparut sangerari, (sunt la perioada fertila) ar trebui sa ma ingrijorez, sa revin la medic sa vedem care e problema? sau sa mai astept? mai am 13 zile pana la menstruatie, si mi-a mai prescris Orgametril ca si contraceptie (20 de pastile). ma puteti lamuri? eu am citit pe net ca sunt unele femei care la perioada fertila au sangerari, lamuriti`ma va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Atunci, poate era o reacţie adversă la Orgametril sau o sângerare care apare ( uneori, mai rar ) în perioada ovulaţiei.

O zi frumoasă.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Femeile fertile au firicele de sânge în glera cervicală (sunt puține la număr!), nu sângerări!
În situația ta mergi la un nou control ginecologic și nu uita că ori de câte ori termini un tratament trebuie o nouă evaluare medicală.
Pa, pa.

| Veme a răspuns:

Stai linistita, este din cauza tratamentului cu Orgametril.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-am înţeles exact dacă ai început să iei şi Orgametril ( sau nu )!

Dacă ai început tratamentul cu Orgametril, atunci poate fi o reacţie adversă - vezi detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......06.09.pdf

Toate cele bune.

| MititiCa a răspuns (pentru bursuc001):

Da, in ziua in care am inceput sa iau tratamentul de 10 zile am inceput sa iau si Orgametril, azi e ultima zi fertila, si am vazut ca nu a mai curs big grin

| bursuc001 a răspuns (pentru MititiCa):

Atunci, poate era o reacţie adversă la Orgametril sau o sângerare care apare ( uneori, mai rar ) în perioada ovulaţiei.

O zi frumoasă.