| Denisa13333 a întrebat:

Ce se intampla? De vreo 2 luni am timp de cateva zile o scurgere apoasa ( in zona intima) apoasa incat zici ca am facut pe mine, mereu sunt usa. Si mai am si o scurgere asa vascoasa, branzoasa alba. In urma cu 2 luni am facut un tratament cu ovule Tergynan(10 zile) pentru vaginita, dupa ce am terminat tratamentul, mi-a aparut aceasta scrugere abundenta apoasa si aceea scurgere branzoasa pe care inainte de tratament nu le am avut.
Am acut contact sexual neprotejat cu aceeasi persoana cu care faceam si inainte de a lua tratamentul cu ovule.
E posibil sa fie de la ovule? Sau ce se intampla? Pot sa mai iau din nou tergynan? Le pot lua 5 /7 zile? Sau trebuie sa iau 10 zile?

6 răspunsuri:
| Dσℓℓу a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie asa ceva. Protejeaza-te, partenerul tau are infectia numita candida, doar ca la baieti nu se manifesta. Poti sa intrebi la farmacie, exista niste comprimate care se administreaza pe cale vaginala, nu fac rau, pot fi luate fara prescriptia medicului. Inainte de pastile poti incerca sa te speli cu bicarbonat de sodiu alimentar. Intr-un pahar cu apa pui bicarbonat si te speli bine acolo. Faci asta de 2-3 ori pe zi si ar trebui sa treaca in cateva zile, mie asa mi-a trecut.Nu te ingrijora, nu e periculos insa trebuie tratata pentru ca poate deveni enervanta in sensul ca e secretata mereu, are un miros putin aiurea.
P.S Multa sanatate, nu mai lua Tergynan

| Denisa13333 explică (pentru Dσℓℓу):

L am pus pe prieten sa se duca la medic. Sa ii faca un sontrol... sa ii ia analize. Si special pentru candida/ candidoza.

| Dσℓℓу a răspuns (pentru Denisa13333):

Foarte bine...
Eu am avut relatie cu un tip 3 ani ..Si sa vezi ce faza, un nenorocit.I-am zis ca am luat de la el si a zis ca nu e adevarat, ca n-are asa ceva.M-am vindecat si dupa iar am luat... Dupa a zis ca s-a dus la medic si ca am avut dreptate, ca i-a dat ceva pastile.De unde dracu, nu se dusese. Unii si-o baga prin toate spartele si dupa dau vina pe voi, nu le pasa ca ne imbolnavesc ...Bine,exista si cazuri cand nu isi dau seama ca au, ca na nu e vizibil, dar la mine asta a fost penal baiatul ))))

| corbulalbrosu a răspuns:

Tratamentul corect al vaginitelor leucoreice cu ovule Tergynan se face prin administrarea a unul sau doua comprimate intravaginale/zi. Durata medie a tratamentului este de minim 10 zile consecutive, insa tratamentul poate dura pana la 20 de zile in cazul infectiilor micotice sau bacteriene confirmate. Daca perioada tratamentului ajunge sa se prelungeasca pana in perioada de menstruatie atunci administrarea ovulelor poate fi mentinut si in timpul menstruatiei. Continuarea sau reluarea tratamentului poate fi decisa doar de catre medicul ginecolog si numai/doar dupa efectuarea unor noi analize. Acea scurgerea mai abundenta si mai apoasa daca are consistenta si aspectul albusului de ou si daca se produce in perioada zilelor situate cam la mijlocul ciclului menstrual, probabil ca este MUCUSUL CERVICAL care marcheaza PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. Scurgerea albicioasa si cu aspect "branzos" probabil ca se produce in perioada zilelor situate inainte si dupa menstruatie si in acest caz reprezinta secretia vaginala normala in cazul in care nu are miros urat si nu provoaca senzatiile de prurit/mancarime a zonei vulvare. Totusi este destul de curios, ca aceste scurgeri de care ai amintit sa apara si sa se manifeste doar incepand de acum, de dupa ce ai inceput sa folosesti aceste ovule Tergynan, fiindca in acest caz apar semne de intrebare si ar trebui in mod obligatoriu sa discuti cu medicul tau ginecolog. Multa sanatate!

| aleku22 a răspuns:

Poate ai o raceala puternică sau vreo infectie urinara du-te la medic mai sigur

| RaresArghisan a răspuns:

Draga mea imi pare rau sa te informez dar din faptul ca mi ai spus ca ai scurgeri la vagin imi dau seama ca imediat vei fi martora unei hemoragii vaginale