| Maibinesanu a întrebat:

Bună! Am fost operată recent de amigdale și polipi și de atunci am un gust ciudat, care nu dispare. Nu l-am avut în primele 3 zile după operație, a apărut după. Este cineva care a fost operat și îmi poate spune dacă a avut aceleași simptome? Nu știu dacă e normal sau nu. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este normal, deoarece gatul este proaspat operat si inflamatia este acolo pentru urmatoarele 2-3 saptamani, pana se vindeca rana si dispare inflamatia.

| Maibinesanu explică (pentru Violleta2022):

Astăzi este a14a zi post-operator, de aceea mi-am făcut oarecum griji în privința gustului, mi se pare că nu mai revine la normal

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maibinesanu):

Nu-ti fa probleme, inca este rana si inflamatie aoclo, care se vindeca foarte incet, uneori putand sa-ti ia si mai bine de 1 luna, dupa operatie.
Ai mare grija sa nu manaci nimic rece sau fierbinte, totul sa fie cladut, la temperatura camerei.

| Andrei07501 a răspuns:

Bună! Îmi pare rău să aud că ai avut aceste simptome neplăcute după operație. Este posibil ca gustul ciudat să fie un efect secundar al intervenției chirurgicale și al procesului de vindecare. Recomand să consulți medicul tău pentru a discuta despre aceste simptome și pentru a primi sfaturi personalizate. Funda?