| Amely21 a întrebat:

Am fost seara la iarba verde, langa pădure, era un rău acolo și am stat afară și la un moment dat am simțit că mă mănâncă pielea. Cred ca au fost foarte mulți tănțari și insecte. Dar mi s-au făcut blânde/bubele din alea mari și mă mănâncă tare. Se pot face de la tănțari așa mari? Sau de la ce o fi mușcăturile? Mi-e frică să nu fie alte insecte mai grave dacă mă mănâncă așa tare. Ați mai pățit careva să vi se facă de la tănțari bube mai mari? M-au mâncat și pe picioare, și pe spate, si peste tricou.
Și ce e bun pentru înțepături și să nu mă mai mănânce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De capuse ai auzit?
Stii ca muscaturile lor pot provoca boli atat de grave, care duc la moarte?
Ce dumnezeu cautati la iarba verde, dezbracati?
Ce cauti seara in padure?

| Amely21 explică (pentru Violleta2022):

Nu sunt căpușe, alea rămân înfipți, nu sunt din alea care să muște și să plece. Și nu am fost dezbrăcați. am și sris mai sus că m-a mușcat și peste tricou! Și pe mainile goale, dar nu am, fost goi. A fost foarte cald, nu puteam să îmi iau geaca pe mine

| Violleta2022 a răspuns (pentru Amely21):

Ai fost imbracata in combinezon lung, cu manci lungi, manusi si bocanci?
daca ai avut tricou si pantaloni scurti, atunci ai fost dezbraca-ta, ca nu ai avut pieleea complet acoperita.
Apoi, nu te duci seara in padure, ca toata lumea stie ca-s tantari, numai daca nu vrei sa faci ceva ilegal sau rusinos, sa nu te vada lumea. Caz in care, este bine sa nu spui nimanui, ca te duci seara in padure.
In ce privesc capusele, asa spuneti toti, pana va musca si ajungeti la spital.
daca ai dat cu mana pe ea si i-ai rupt corpul, a ramas in piele capul si tot se poate produce boala. Poate-i bine sa citesti despre pericolele statului in iarba si muscaturile de insecte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred că au fost țânțari. Cum crezi că au fost? Țânțarii țiue și îi auzi.
Îi vezi, că zboară.

| Amely21 explică (pentru sadrian46):

Pai eu pe picioare am avut bube. și cred că au fost tănțarii din ăia mai mari

| Celcestietot a răspuns:

Era ceva la farmacie pentru mâncărimi, nu mai știu ce, dar te poți duce la farmacie, îi spui farmacistei ce s-a întâmplat, și ea va ști ce îți trebuiewinking.

| Felys a răspuns:

Au fost tantari, si la mine se umfla rau cand sunt ciupita, este reactia corpului nu ai ce face.Pe viitor cand mai planuiesti o iesire in natura inarmeaza-te serios cu authan.Acum deja faptul e consumat dar sa tii minte ca atunci cand simti ciupitura proaspata te freci repede cu sare si pana a doua zi se dezumfla si nu mai mananaca, daca apuca sa treaca o seara nu mai functioneaza treaba cu sarea si te va manca cateva zile indiferent cu ce-ti vei da

| Amely21 explică (pentru Felys):

Si cu ce trebuie să dau ziua următoare, ca să nu mă mai mănânce? Vă rog. ca tot umflate sunt
Și mă mai mănâncă. nu mai vreau să mă scarpin si vreau sa dau cu ceva
Ce crezi tu că e bun?

| Felys a răspuns (pentru Amely21):

La mine a doua zi nu mai functioneaza nimic, ma scarpin pana da sangele si asa scap, desigur nu e un sfat, nu face ca mine dar eu innebunesc cand am ciupituri pe care nu le observ imediat sa sa le frec cu sare

| Amely21 explică (pentru Felys):

Spirtul e bun?

| Felys a răspuns (pentru Amely21):

Nu cred, sunt la farmacie solutii mentolate diverse speciale pentru ciupituri dar pe mine nu m-au ajutat niciodata

| Amely21 explică (pentru Felys):

Și mentabe bună pentru îndepărtarea tănțarilor? De exemplu dacă m-as da cu o crema de mentă, m-ar mai mușca atâta?

| Amely21 explică (pentru Felys):

Mie mi s-a umflat azi si mai tare și pulseaza. poate sa fie și din cauză că am facut un duș cam prea cald? Ar trebui să pun gheață?
Oricum, eu cres că este așa pentru că am multe înțepături, nu doar una. Și de aia reacțiile sunt altfel

| Felys a răspuns (pentru Amely21):

Metoda sigura de a tine tantarii la distanta este sa te dai cu authan, in trecut lumea se dadea cu otet, nu le place mirosul

| Amely21 explică (pentru Felys):

Otetul e pentru muște. nu știu dacă și pentru țănțari

| Felys a răspuns (pentru Amely21):

Nici nu am auzit vreodata sa goneasca mustele, numai de tantari stiu eu

| Amely21 explică (pentru Felys):

Dar e de vineri, și tot umflat e!sad La tine măcar nu ține atâta poate
Că îs și dureroase, cand apăs. și umflate. Dar nu le-am scărpinat așa! Nu știu de ce s-au facut așa

| Felys a răspuns (pentru Amely21):

Cu siguranta este o reactie alergica, nu ar strica sa iei antialergice, ceri la farmacie claritine si vor da inapoi umflaturile si nici nu te vor mai manca

| Amely21 explică (pentru Felys):

Mi-a spus cineva acum că ar putea să fie de la păianjen! Cum diferențiez întepatura de paianjen cu întepatura de țănțar?

| Felys a răspuns (pentru Amely21):

Nu stiu care e diferenta dar cati paianjeni crezi ca puteau sa te ciupeasca, tantari sunt multi si cu siguranta ciupiturile sunt de tantari, ia claritine cum ti-am zis indiferent de cine esti ciupit si nu te va mai manca

| Amely21 explică (pentru Felys):

Mulțumesc! Am la picior 2 bube mai mari. în rest mai am întepături de țănțari pe corp, dar sunt mai mici. si de aia m-am gândit că astea poate sunt de la altceva.