| anonim_4396 a întrebat:

Mi-au aparut pe maini, pe picioare si pe spate niste bubite si ma mananca. Arata ca si muscaturile de tzantar dar nu a avut cum sa ma muste tzatarii pentru ca nu am stat dezbracata si nu cred ca mai sunt tzatari acum. Ce ar putea fi crying?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Probabil ca sunt papule urticariene(urticarie- o afectiune imuno alergica). Chiar si un medic de familie iti poate diagnostica urticaria fara sa fie nevoie sa mergi la un dermatolog. Daca este intr-adevar urticarie, medicul de familie iti va prescrie antihistaminice oral ( de ex: Claritine, Aerius)si un regim alimentar.Pana maine, cand ajungi la medicul de fam. pune comprese reci pe zonele mai extinse cu papule ca sa diminuezi disconfortul dat de mancarine.Nu consuma oua, lapte, branza, peste, alune, banane, rosii, castraveti si nu lua niciun medicament!
Daca apar umflarea buzelor, mainilor sau a pleoapelor, respiratia dificila (dispnee) sau raguseala (disfonie) este neaparat necesara prezentarea la medic (servicii de urgenta, Salvare, etc) pentru ca acestea sunt semnele complicatiei urticariei – angioedemul, care poate duce la asfixie si moarte, uneori foarte rapid- minute/ore.Doamne fereste!

6 răspunsuri:
| Dienuka a răspuns:

Cel mai probabil este o urticarie. Daca este datorata unei intoxicatii alimentare sau daca esti alergica la ceva, noi nu putem stii. In mod normal se fac niste teste cutanate la medic pentru a afla. Iti recomand sa te dai cu mixtura mentolata pentru a se usca si sa iei Clorocalcin sau Peritol. Repet, este indicat totusi sa mergi la un medic.
Sanatate.

| marrr a răspuns:

Ai alergie la ceva ce ai mancat sau la un material din haine. Totusi, cred ca-s de la mancare. Gandeste-te ce ai mancat in ultimele zile si ce ar fi putut sa-ti faca rau[produse fast-food, mancare de la chioscul scolii, produse de patiserie] si nu mananca sanatos de acum incolo:p

| Cccccccccccccorina a răspuns:

Ai varsat de vant.Este in perioada aceasta trebuie sa mergi la doctor sa-ti dea niste pastilute si /sau crema.si sa stai in casa pana voor trece.:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca e o simpla intoxicatie happy cel mai bine mergi la medicul tau de familie happy:*

| Ana_1799 a răspuns:

Varsat de vant? sau varicela? nu stiuthinking

| Alisa_1731 a răspuns:

Varicela ori niste purici incepatorilaughinghappy