| anonim_4396 a întrebat:

Buna am hematocritul 34, 1 normal fiind 36-48, volum mediu eritocitar 77, 0 normal 84-96 si hemoglobina eritocitara medie 27, 8 normal 28-34. Este grav? inseamna leucemie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Dupa mine e mai repede vorba de o anemie macrocitara. Fa-ti investigatii suplimentare, printre care trebuie sa se numere frotiu sangvin, dozare de acid folic si colabamina, testul Schilling.
De altfel, sideremia, eritropoietina, feritina, leucocitele si trombocitele cum au iesit?

| Annnonimm a răspuns (pentru AdelinaC):

Celelalte au iesit toate normale.

| Annnonimm a răspuns (pentru AdelinaC):

Din cate am citit la o anemie macrocitara volumul mediu eritocitar (VEM) creste si nu scade cum este si in cazul meu (eu o am scazuta), mie leucocitele si trombocitele au iesit in limita normala la fel si hemoglobina.

| AdelinaC a răspuns (pentru Annnonimm):

Scuze, citisem prima data ca valoarea VEM e de 96. Obosealahappy
Atunci e posibil sa fie vorba de o anemie la debut, mergi cu rezultatele la medicul de familie sau la un hematolog.

| Annnonimm a răspuns (pentru AdelinaC):

Multumesc mult de ajutor, am vrut doar sa stiu daca e vorba de o anemie severa sau usoara.