| 354 a întrebat:

Vreau sa imi spuneti si mie credeti ca am anemia mare? hemoglobina 11, 8 g/dl, hematocrit 34, 5 %, volum eritocitar mediu 78, 0 fl, hemoglobina eritocitara medie 24, 7 pg, concentratia medie de hemoglobina 31, 6 g/dl.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o anemie moderata, mai putin grava daca esti femeie, mai serioasa daca esti barbat. In tot cazul, necesita tratament medicamentos.

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Esti doar cu putin sub valorile normale, ai o anemie usoara. Revizuieste-ti alimentatia, mananca alimente bogate in fier.Alimente precum: fasolea gatita, lintele, semintele de dovleac si anumite tipuri de cereale imbogatite cu nutrienti (pentru micul dejun) sunt surse de fier care nu intra in sinteza hemoglobinei.
La fel sunt si cartofii copti (cu coaja), sparanghelul si anumite sortimente de paste fainoase.
Alimente cu un continut ridicat de fier (care intra in sinteza hemoglobinei) sunt: ficatul de porc, ficatul de pui, cel de vita, creveti, sardine, carne de pasare, vita si alte tipuri de carne rosie.

| 354 explică:

Da sunt fata