| Nustiu34567 a întrebat:

Am 16 ani și mi-a ieșit sideremie 129 maximul fiind de 120. De mult timp sunt convinsă că am anemie pentru că mi se inegreste privirea de fiecare dată când mă ridic și uneori ma simt obosita. Am ajuns și la spital cu dureri de stomac și am aflat că aveam o infecție pe care am tratat-o cu antibiotice. Mi.e foarte frica de leucemie. Celelalte analize sunt au valori normale sau diferente mici, hemoglobina si hematocritul fiind normale Ar trebui sa mai fac analize? Mi-ar fricasad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tocmai ai aflat ca nu ai anemie si ca ai chiar o sideremie putin mai mare. Cel mai probabil erai deshidratata. Verifica daca bei suficient lichid (minim 2 litri de apa, plus o cana de lapte, o ciorba de 350 ml si 5 fructe sau legume pe zi). In principiu nu este nevoie sa faci noi analize, nu esti suspecta de nimic grav. Verifica daca oboseala nu se datoreaza unui abuz de utilizare a telefonului (il folosesti mai mult de 20 de minute pe zi sau il foosesti seara sau dormi cu el in camera), a televizorului sau calcultaorului (la varsta ta nu ar trebui sa depasesti niciodata doua ore pe zi de utilizare insumata a televizorului, telefonului, tabletei, calculatorului si ar trebui ca macar doua zile pe saptamana sa nu le utilizezi absolut deloc si sa nici nu stai in camera in care ele functioneaza). De asemenea, verifica daca faci suficient sport (macar 4 ore pe saptamana dintre care doua in aer liber) si daca te expui suficient la lumina zilei (minim 30 de minute in fiecare zi). Verifica-ti si dieta: mananci in fiecare zi o ciorba si 5 fructe sau legume, precum si macar o cana de lactate de buna calitate? daca nu, fa-o. mananci mai des de o data pe saptamana prajeli, mezeluri sau fast-food? (daca da, renunta la exces, mananca una dintre ele pe saptamana, in cantitate moderata)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Suficient lichid înseamnă 30-40 ml x nr. kilograme.
Și ce treabă are ciorba?

| Nustiu34567 explică (pentru Brigaela):

Pe calculator si telefon stau destul de mult, lichide am inceput sa consum in cantitati mai mari deoarece am ajuns la spital din cauza deshidratarii, prajeli nu prea mananc, sportul e problema mea in perioada asta:/
Multumesc foarte mult pentru raspuns, o sa incerc sa va urmez cat mai mult sfaturile, chiar ma speriasemlaughing