| alexandru1014 a întrebat:

Salutare TPU.
Vin si eu cu o problema in care se pare ca nu îi gasesc rezolvare.
In urma cu 8 ani m-am trezit cu niste palpitatii, un puls marit 130-140 de batai in repaus, aveam 18 ani.
Am fost de urgenta la spital, mi s-au facut analize, tot ce trebuie EKG etc, nu mi s-a descoperit nimic.
Am hotarat sa ma internez pentru un set de analize mai amanuntite, holter EKG 24H, test de efort..la fel nu s-a gasit nimic.
De atunci am ramas cu niste batai neregulate pe care le mai simt o data la ceva timp..nu stiu cum sa descriu exact, niste falfaieli in piept sunt ciudate..aceste extrasistole.
Daca inima este sanatoasa..de la ce as putea avea aceste stari?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Ma sperie faptul ca tot mai mulți tineri se confrunta cu probleme la inima.

Posibil sa fie ceva lipsa de vitamine, magneziu calciu dar nu e exclus sa fie și tahicardie.
Eu una am avut aceleas problema ca tine.Am avut niște strângeri în piept și am fost la medic.Toate bune și frumoase la ekag etc doar ca nah, mi s-a dat niște magneziu și calciu ca aveam lipsa (asa mi s-a spus). Toate bune și frumoase o perioada de N timp pan am început din nou sa am senzațiile alea în piept pe care le-am ignorat pana am avut o criza de palpitații de 190 pulsul din senin.Am potolit treaba cu o pastila la urgente și m-am dus la cardiolog.Ekg, ecografie ....toate în regul dar totuși bătăile erau mai alerte (poate de la emotii).
La scurt timp am făcut o alta criza de data asta de 220 plusurile potolite doar cu adenozina și de data asta cu diagnosticul clar tahicardie paroxistica supraventriculara, deci tratament și dacă vreau sa scap de tot trebuie sa fac o ablatie (momentan nu am cum).
Asa ca, sfatul meu e sa cauți un medic cardiolog bun și sa insiști sa ți se dea un tratament.Pentru ca problema asta ne tratata se agravează.

| alexandru1014 explică (pentru Freya1):

Daa, am făcut toate testele posibile.și cred ca m-au văzut 4-5 cardiologi..ideea este ca am observat ca cel mai des simptomele sunt in perioada rece