| mihaela8005 a întrebat:

am o problema. pe 12 ianuarie mi.am inceput viata sexuala, si pe 5 februarie ar fi trebuit sa-mi vina menstruatia, suntem in 4 martie si nici acum nu mi.a venit. am inceput pe 1 martie sa iau orgametril 2 pastile pe zi(am mai luat cand am avut o amenoree secundara anul trecut si mi.a venit dupa 3 zile de la terminarea pastilelor) toate actele sexuale pe care le.am avut pana pe 1 martie au fost protejate, insa ieri si azi am avut neprotejat, doar de cateva ori a bagat.o si a scos.o, si.a dat drumul dupa ce a scos.o la 1-2 min. Mi.e frica sa nu fi curs lichid preejaculator si sa raman. daca iau orgametril, pot sa raman sau e o metoda contraceptiva? Inainte sa incep sa iau orgametril, am facut 3 teste de sarcina toate fiind negative. va rog sa ma ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Orgametril nu este un contraceptiv, ci chiar te poate ajuta sa pastrezi o sarcina. Mergi la medicul care ti l-a prescris, nu prea este potrivit intr-o amenoree la o femeie care are acte sexuale neprotejate, poate duce la obtinrea si pastrarea unei sarcini cu probleme

| mihaela8005 explică (pentru Brigaela):

Dar daca nu si.a dat drumul decat dupa ceva timp cand a scos, ar trebui sa-mi fac griji? Luam pastilele dinainte sa facem fara protectie si s-a intamplat doar de 2 ori. In rest am facut protejat de fiecare data.

| Brigaela a răspuns (pentru mihaela8005):

Orice act sexula neprotejat are un risc semnificativ de sarcina. atata timp cat stii si iti asumi 100% chestia asta, nu ar trebui sa iti faci nici o grija, nimic grav sau neasumat nu se poate intampla.
Totusi, o intarziere mai mare ed 10 zile, la o femeie activa sexual, daca nu este sarcina este ceva cu adevarat grav

| alexandraiulii a răspuns:

Cel mai bine consulti un medic ginecolog poate este ceva mai grav...