| anonima188888 a întrebat:

Am mai pus întrebarea asta de 100 de ori, știu, dar vreau sa aflu mai multe păreri și știu ca dacă întrebarea e mai veche de 24 de ore nu mai răspunde nimeni. Am călcat strâmb pe 3 Septembrie. M-a durut pe moment. Apoi durerea a trecut. Am mers normal și merg normal. Mă doare doar când apas pe degetele 4 și 5. Și când mă sprijin pe ele. M-am tot gândit hai ca trece, n-am nimic grav etc. dar nu trece! Mamei i-am zis dar ea zice ca va trece! Tot aștept sa treacă dar nimic! Nu e vânat nici umflat! Nici deformat! Îmi e frica! Mama nu vrea sa mă ducă la doctor...Va trece de la sine? Sau voi rămâne cu durerea așa? Vreau seriozitate și da, știu ca e a mia oară când postez întrebarea...Dar vreau mai multe păreri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PatrickTSR a răspuns:

Spune-i mamei tale sa te duca la spital fiindca e gratis sa iti faca o ecografie sa iti zica daca ti s-au miscat oasele sau ceva. Daca nu s-a intamplat nimic la oase sau la degete si spun doctorii ca e ok atunci ar trebui sa iti treaca in catva timp, si eu am cazut de la 3 metri inaltime pe calcai si am tinut picioarele moi si m-a durut cand calcam timp de doua saptamani, dupa ce am cazut m-am dus direct la spital si au zis ca nu e nimic neobisnuit la pozitia oaselor mele si ca va trece peste timp si asa s-a intamplat.

| anonima188888 explică (pentru PatrickTSR):

Mersi! Am mai pus-o pe mama sa mă verifice puțin și am constat împreuna ca nu e nimic diferit la oase. Sper sa treacă! Mersi pentru răspuns!

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la doctor, mama ta este chiar atit de inconștientă? Ea nu i si da seama ca daca nu te vede un specialist ortoped situatia ta se va înrautații? Daca nu vrea mama ta sa te duca la medic mergi cu tatal tau sau cu altcineva dar nu sta asa, trebuie o radiografie sa vada medicul ce ai si poate te pune in ghips cateva saptamîni sa se sudeze oasele, ce varsta ai? Sanatate multa.

| anonima188888 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 13 ani. Durerea e mică, adică suportabila. Ce zici ca e? Fractura/Luxație/Entorsa? De mers merg normal z

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonima188888):

Cred ca Luxatie ar fi, dar din nou spun sa mergi la doctor, el o sa i ti puna un diagnostic calificat, noi aici nu sunte m medici, mergi la medicul de familie si i ati trimitere la medicul ortoped, acolo la ortoped te descalți si medicul va consulta piciorul cu probleme, si te va trimite sa faci o radiografie, si in urma radiografiei facute, va stabilii atit diagnosticul clar cît si tratamentul, fara medic degeaba vrei tu diagnostice păreri ne avizate.

| ACTH a răspuns:

O sa iti treaca in timp, poate dura si 2 saptamani. Daca nici dupa 2 saptamani nu trece, viziteaza un doctor. In niciun caz nu vei ramane cu durerea asa, stai linistit.

| anonima188888 explică (pentru ACTH):

Pai au cam trecut alea doua săptămâni. Dar nu știu ce sa zic, cât am fost la scoala am uitat complet, am mers normal n-am avut nimic, dar acum in Weekend mi-am amintit iar și mă stresează de mor!

| anonima188888 explică:

Știu! Am înțeles! Dar chestia e ca părinții îmi zic ca dacă nu e vânat sau umflat n-am nimic...M-am gândit sa mă duc maine la doctorul școlii...Dar nu știu

| anonima188888 explică:

Buna! Am venit cu un update. Am mers la farmacie și mi-a dat sindolor gel și e mai bine!