| ALEXANDRA_7471 a întrebat:

am mai pus mai demult intrebarea, dar vreau sa o repet.
Deci, am ameteli foarte puternice mereu cand ma ridic din pat (nu vad nimic, adica negru, un "tiuit" in urechi si daca nu ma tin strans de ceva, sau daca nu ma asez, cad din picioare ).
Am fost la medic, si mi s-a spus sa iau calciu ( oh go on ) nu m-a ajutat cu nimic.
Inainte, dupa cum am mai spus intr-o intrebare mai veche, aveam si am dureri de cap foarte puternice. Dar nu dureri obisnuite.
De ex. Azi, am avut sportul, si eu am ramas singura in clasa (sa am grija sa nu intre nimeni). Ma plimam printre banci, si dintr-o data m-a intepat foarte tare in cap in partea dreapta (mentionez ca prin decembrie niste colegi m-au impins si am venit cu capul de gheata in partea dreapta.Am fost la medic, si mi-a dat partile mic400 straight face. pe moment a trecut durerea.)
Dar mi se pare ca de fata cum era inainte, este mult mai puternica.
Ai mei imi zic sa iau un algocalmin ca imi trece straight face. Asa zic mereu, deja m-am saturat de ei.Niciodata nu cred cand spun ca-mi este rau.Doar atunci cand simt ca am febra si cand vomit.
Dupa cum am mai spus, aveam dureri si inainte. Dar mi se pare ca e din ce in ce mai rau.
Ce credeti ca pot face (pe cont propriu), ca ai mei tot cu algocalminul ma tin straight face. si am uitat sa spun ca am dureri de cap si ameteli zi de zi.
Va rog am nevoie de cat mai multe sfaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Mergi la medicul de familie si obtine trimitere la un laborator de analize medicale, este posibil sa ai vreo anemie! Verifica tensiunea si deasemeni fa un control oftalmologic!

| kareina a răspuns:

Pacat ca parintii tai sunt indiferenti la suferinta ta! ce sa tot faci cu algocalmin, ala ajuta pe moment sau numai ajuta deloc. Sfatul meu este ca atunci cd e sa te ridici din pat, nu te ridica brusc, ci cum stai in pozitie orizontala in pat, te ridici incet, te asezi pe marginea patului si stai f putin, apoi te ridici in picioare.Cred ca. ti scade tensiunea sau esti anemica, doar atunci exista simptomele descrise de tine.Pt inceput ca sa poti sa urmaresti starile sa vezi daca am avut dreptate, prima regula, te ridici din pat asa cum ti.am spus eu, mereu trebuie sa faci asa sau chiar dc esti pe scaun te ridici, nu brusc ci usor.Mananca multe fructe, ia calciu si magneziu acestea fac mult bine.Si mananca normal ori de cate ori tii se face foame, dar putin...sa nu te ingrasi. Dupa un timp da. mi un semn sa stiu daca esti bine, eventual iti las mail meu elisa. ivascu@yahoo.com,sanatate multa si ai grija de tine si nu te speria, suntem alaturi de tine!

| aniriiiiii a răspuns:

Poate ai probleme cu ochii, ti-ai facut un control? din cate stiu si de la ochi te doare capul...

sau daca nu... du-te mai bine si fa`ti o tomografie ceva... poate s`a intamplat ceva atunci cand ai cazut

se poate sa fie si de la stres, si o colega de la mine din cls imi spune in fiecare zi ca o doare capul pentru ca invata mult si...se streseaza ...doctorul d familie i a zis sa isi faca control la ochi

calciu la ce te referi? pastile sau injectii?
daca ai luat pastile ...eu stiu ca injectiile isi fac mai bine efectul

sanatate multa :*

| karina_5950 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa te duci la un neurolog.credema si du-te fiindca acelasi starii le am avut si eu si poti avea vertij, sau nu stiu el i-ti poate spune. du-te...

| karina_5950 a răspuns:

Sau poate fi sindrom vertiginos, sau ceva la urechii.Eu mama luptat ani de zile cu asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la un medic specialist... el este in masura sa iti dea cel mai bun tratament. Lasa forumurile ca te baga in depresie.

| alexam_9916 a răspuns:

La fel du te la un MEDIC SPECIALIST ...nu mai sta asa...cu simptomele respective! ce astepti? sa ti fie mai rau?

| Crissu_9853 a răspuns:

Buna! Si eu trec prin asta ( de foarte mult timp), te inteleg perfect! Mai ales la faza cu agolcaminul chatterbox.
Parerea mea e ca ar trebui sa-ti faci niste analize cat mai repede posibil! Vorbeste cu ai tai despre asta, ai putea fi anemica. si de la asta se ajunge la mai multe.

Sanatate! Ai grija de tine!

| CossminB a răspuns:

Asemenea simptome am avut si eu. La mine se numeste spasmofilie hipomagnezemica. Adica, in principiu, duc lispa de magneziu in organism. Dupa un tratament de vreo 3 luni cu tot felul de vitamine, mi-am mai revenit. Posibil sa nu fie nimic in legatura cu caderea ta. Dar totusi mergi la medic si cere sa faci niste analize de sange.

| CossminB a răspuns:

Buna. Am avut si eu aceleasi simptome. La mine se numea spasmofilie hipomagnezemica. Adica, pe romaneste, aveam lispa de calciu in organism. Am facut vreo 3 luni tratament cu niste complexe de vitamine, si acum nu prea mai patesc asa ceva. Insa trebuie sa mergi la un medic si sa ceri sa ti se faca niste analize de sange.