| Andrusk2 a întrebat:

Buna!
Am mai scris, in legatura cu mama mea.
Mama mea a inceput sa isi refaca dantura, isi scoate lucrarea veche si isi pune alta.
Vinerea trecuta a fost la doctor, i-a pus 4 implanturi.
A doua zi a inceput sa aiba dureri groaznice. S-a dus la doctor insa si a descoperit ca avut un ciot la o masea cu infectie. Doctorul i-a scos infectia, i-a dat tratament.
Insa, acum are un ganglion umflat pe partea unde avea durerile, nu o mai doare partea unde era infectia.
Intrebarea mea, trebuie sa ne ingrijoram in legatura cu acel ganglion? In cat timp se retrage? A mai patit cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acel ganglion a aparut din cauza infectiei pe care mama ta o are in gura si odata cu vindecarea infectiei se va retrage usor-usor in cateva saptamani sau cateva luni, depinzadn strict de cat de puternic si sanatos este sistemul hormonal al mamei tale.

"Intrebarea mea, trebuie sa NE ingrijoram in legatura cu acel ganglion?"

Tu chiar nu ai de ce sa te ingrijorezi ca infectia este la mama ta in gura, nu la tine si nici familia voastra.

| Drimmero a răspuns:

Inflamarea ganglionului inseamna ca in organism a fost prezenta o anumita infectie, daca zici ca la dentist i-a curatat si eliminat infectia de la acel ciot lucrurile ar trebuie sa revina la normal, o sa se micsoreze ganglionul in cateva zile, de obicei cand ai o infectie in organism el se inflameaza si poate dura o saptamana, doua, poate chiar 3 dupa care in mod normal trebuie sa se retraga de la sine. Dentistul ce a zis despre ganglion? Nu a dat asigurari ca lucrurile vor fi ok?

| Andrusk2 explică (pentru Drimmero):

A zis ca o sa fie bine. Dar ne ingrijoram, mai ales eu, imi e sa nu ii fi intrat infectia in corp…

| Andrusk2 explică:

Alo, domnul!
Mama mea nu isi pune dinti ca sa arate ca nu stiu ce vedeta! Si-a dat jos lucrarea fiindca cea veche deja se degrada. Organismul nu respinge niciun implant, doctorul la care merge este foarte renumit, implanturile sunt intacte, nu de la implanturi este.
Lucrarea o face pe rand, cred ca dumneavoastra nu prea stiti ce vorbiti!
Eu am cerut un sfat in legatura cu acea umflatura, nu sa veniti dumneavoastra sa incepeti sa criticati. Si da, doctorul a scos infectia. Cum sa nu o scoata el? Dar cine? Ma faceti sa si rad.
Nu i-a scos ciotul de masea si i-a lasat asa acea infectie, ca altfel ar fi durut-o partea dintilor si acum.
Multumesc oentru raspuns dar nu ati ajutat deloc.

| Drimmero a răspuns (pentru Andrusk2):

Nu iti bate capul cu ametitul asta, pe langa faptul ca nu stie sa citeasca, mai si semnalizeaza, l4ba i-a luat mintile.