| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Mama si-a scos maseaua de cateva zile pentru ca avea infectie si o durea ingrozitor. Faza e ca dupa ce a mers sa o scoata are dureri si mai tare.A mers 3 zile consecutiv din cauza ca o durea si pastilele (nurofen si aulin) nu isi faceau efectul.Nu stie ce sa mai faca, nu poate sa manance, sa doarma iar la doctor ii pune betadina cu un pansament acolo la masea.Maseaua scoasa era aia de minte.E normal sa aiba asemenea dureri? Stiu ca e cea de minte si e cam nasol cu asta,dar totusi,durerile sunt mult prea exagerate,nici nu poate vorbistraight face. Doctorul ii spune ca dupa cateva zile e normal sa o doara,dar totusi are o saptamana si tot asa se simtesad. Cunoasteti asemenea situatii? Mi-e mila pentru ca am avut si eu dureri de masea si stiu cum e, doar ca la ea e cam gravsad.
Va rog, niste sfaturi mi-ar fi de folos.Multumeschappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| catalinalina a răspuns:

O radiografie ca s-ar putea sa mai fi ramas vreun colt mic pe acolo, dus cu radiografia la dentist si apoi vazut cei de facut

| Amilik a răspuns:

Sfatul meu e sa se duca la un alt dentist. E clar ca cel care i-a scos maseaua nu si-a facut treaba cum trebuie.
De ce foloseste doctorul BETADINA la maseaua mamei tale? Stii ca ea e folosita ca si dezinfectant.Nu are nici o legatura cu durerea de masea. Uite un link pentru ce se foloseste:
http://www.sfatmedical.ro/Dictionar_medicamente/BETADINE_solutie_cutanata
Nu stiu la ce doctorul s-a dus mama ta, dar sfatul meu este ca trebuie sa il schimbe neaparat.

| catalinalina a răspuns (pentru Amilik):

Pai daca e infectie trebuie actionat cu dezinfectant, dar depinde ca daca e infectie usoara trebuie sa fie si dezinfectantul la fel, iar daca infectia e mai puternica si dezinfectantul trebuie sa fie pe masura. eu cred ca doctorul a actionat conform logicii deoarece fiind maseaua proaspat scoasa, si chiar si la o saptamana, zona in care a fost inca nu s-a vindecat total.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru Amilik):

Merge la doctorul acesta de cativa ani.Nu stiu ce se intampla.I se umfla in fiecare zi si durerea este ingrozitoarestraight face.

| Amilik a răspuns (pentru catalinalina):

Eu nu cred ca dupa o saptamana de dureri groaznice care o impiedica sa doarma infectia trebuie tratata cu un dezinfectant atat de usor. Daca antibioticele nu isi fac efectul crezi ca isi va face dezinfectantul?

| Amilik a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

E bine sa isi faca si o radiografie.Cine stie poate catalinalina are dreptate si i-a mai ramas vreun rest de masea care s-a infectat. Oricum problema asta nu trebuie tratata lejer pentru ca pot aparea complicatii grave daca nu este tratata adecvat. Nu e bine nici sa iei pastile fara sa stii ce e cu exactitate.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru Amilik):

Mama a ascultat sfatul doctorului.A spus ca din cauza mancarii apare durerea.Dar de mancat nu prea mananca pentru ca nu are cum.Mi-e ff milasad.

| Amilik a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Sfatul meu final e sa schimbe doctorul.

| Laura0 a răspuns:

Sfatul meu e sa te mai duci la doctor..si sa insisti ca te doare.el stie mai bine

| mara34 a răspuns:

Daca o doare, e necesara o radiografie dentara pentru ca e posibil sa fie o infectie care se trateaza cu antibiotic. Eventual sa consulte si-un alt medic...