| Mihailescuioana29 a întrebat:

am mare nevoie de ajutorul vostru. Am fost la doctor a treia oara deoarece de trei saptamani nu mai imi trece raceala, tusesc intr-una si am sinusurile infundate, in fine, doctorul mi-a prescris ospamox 1000mg, pe care trebuie sa le iau la 8 ore, dar problema este ca ametesc.
Nu este din cauza acestui medicament? Eu nu am mai luat niciodata medicamente asa de tari, am mai luat amoxicilina dar de 500 mg, pe cand acestea sunt de 1000. Oare se intampla ceva daca iau medicamentul la 12 ore? Va multumesc celor care va rapiti din timpul vostru sa imi raspundeti la intrebare. Sunt foarte ingrijorata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Nu, antibioticul se ia conform prescriptiei medicului.Nu cred ca ametesti din cauza asta.Mergi din nou la medic si semnaleaza-i situatia.

| Mihailescuioana29 explică (pentru mira):

Am fost de 3 ori la medic, nu pot sa merg in continuu. A treia oara cand am mers, doctorita mea era in concediu si am mers la o alta, care o inlocuieste si aceasta doctorita mereu da medicamente tari. Corpul meu nu este obisnuit cu astfel de medicamente, de obicei la raceli iau biseptol, ospen, brufen nicidecum ospamox 1000 mg. Si pe langa asta eu am si sinuzita, totusi ameteala si durerea de cap o pun pe seama medicamentelor sau a sinuzitei.

2 răspunsuri:
| Mihailescuioana29 explică:

Nu as putea sa iau la 12 ore medicamentul?