| Anka2895 a întrebat:

am miopie -0.25 sau poate a mai crescut nu stiu.doctorul mi-a spus ca trebuie sai port la citit, teme, scoala si nu pe strada, nu tot timpul
Acum aflu ca este exact invers, dar nu sunt sigura cand trebuie sa ii port:la tv, la pc, la teme, pe strada? sunt foarte confuza ajutati-ma va rog! cred ca i-am purtat exact cand nu trebuia aproape 2 ani.multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OanaG a răspuns:

Buna,si eu am miopie mica -0, 50 respectiv -0, 25, si mi-a dat a port ochelari la tv,pc,tabla,dar eu cand stau in casa ii port mereu, afara mai putin laughing,dar in casa ii port tot timpul.

Te sfatuiesc sa-i porti,ca daca nu...tu vei avea de suferit,nu te juca cu vederea,la urma urmei nu e o rusine sa porti.

Inainte nici mie nu-mi placeau, imi era rusine, dar cu timpul mi-am dat seama ca nu e asa :*

Te pup!

2 răspunsuri:
| RoxiiSiAtat a răspuns:

Hei.
Eu am miopie -1, 75. Acum cateva luni am aflat. Doctorul mi-a zis sa-i port mereu.
Eu te sfatuiesc sa-i porti cat de des poti.Nu exista "purtat cand nu trebuia". Ochelarii aia iti fac un bine la vedere.Probabil doctorul tau ti-a spus sa-i porti la citit, teme pentru ca atunci iti soliciti ochii cel mai mult.
Ai grija, daca nu`i porti se poate agrava si nu vrei sa ajungi in acel punct in care va trebui sa-ti iei lentile pentru ca nu se fac ochelari -8. happy

| lolvere a răspuns:

Si eu am aceeasi problema ca si tine.Si mie mi-a spus doctorul la fel sa-i port la tv la pc... Dar nu i-am prea purtat (neah nu-mi place).M-am dus intr-o zi la control si mi-a spus ca trebuie sa-i port tot timpul.Cum am mai spun mie nu-mi place sa-i port mai si uit ca trebuie sa ii port.Din cauza asta a mi s-a agravat un pic la un ochi si a trebuit sa schimb lentila. Deci te sfatuiesc sa ii porti