| Katespunemadroghezcuorbit a întrebat:

Am 12 ani si miopie de 1, 75 si 1, 50.Am niste ochelari finuti insa eu nu ma pot obisnui cu ideea ca trebuie sa i port.Doctorul mi-a spus sa i port permanent insa eu i port doar acasa.Nu la scoala, nici pe afara.Copii din scoala si din clasa sunt sigura ca vor face misto de mine 10000000000000 de anirolling on the floor Ca nah.si eu faceam misto de altii.Deci,Imi poate creste miopia daca nu i port...Va rog raspuns.

6 răspunsuri:
| juniper a răspuns:

Normal ca ar trebui sa-i porti, daca nu, risti sa agravezi situatia, am si eu la ochelari -1, nu-mi pasa de ce cred altii, daca nu le place sa-si intoarca capetele, tie sa-ti pese de sanatatea ta, nu de parerile celorlalti.

| iuandfto a răspuns:

Ar trebui sa-i porti si la scoala si daca rade cineva de tine spune-i dirigintei. Cred ca o sa-ti creasca daca nu i porti. Tatei i-a crescut chiar daca purta ochelari (tata e cam batran si e l ii purta doar cand citea sau cand trebuia sa vada ceva ). Eu cred ca ar fi mai bine sa-i porti. Tu zici ca sunt finuti. Mai bine ii porti acum de cat cand o sa ai ditamai ochelari si o sa fi dependenta de ochelari si nu o sa vezi nici ce e la un metru de tine.

| Andraaa_1742 a răspuns:

Miopia oricum o sa-ti creasca... si eu am dar ii port acasaa si in ore adica in pauze si pe afara si mie mi-e rusine sa port dar nmn nu fake misto de mine... eu zic sa ii porti oricum si daca fac misto de tine poti sa le zici ca sunt niste retardati daca atat ii duke capu laughing

| Strawberry_3130 a răspuns:

Nu e important sa te gandesti ce cred altii despre tine fiindca sunt prea ocupati intrebandu-se acelasi lucru. Am si eu ochelari iar de la o vreme nu mai vreau sa-i port fiindca nu-s pe placul meu si vreau sa-mi iau lentile de contact.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este indicat sa respecti sfatul medicului specialist. Pe carcotasi, lasa-i sa-si piarda vocea facand glume. happy Sanatatea ta este mai importanta decat prostia din capul lor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti creste miopia, se agraveaza daca nu i porti permanent! S au daca permite familia financiar, se poate face operatie in Spania pentru a scapa de miopie definitiv.