| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am astigmatism miopic 0, 5 0, 75, cam in cat timp scap de ochelari (nu vreau răspunsuri cu,, miopia nu se corecteaza, stiu multe cazuri in care s-a corectat). Ce părere aveți despre corectarea pe cale naturala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Niciodata, va trebuii sa porti ochelari toata viata, dar nu este asa grav cei care poarta ochelari sunt considerati intelectuali.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Posibil sa se poata rezolva cu o operatie. Natural, depinde de la caz la caz. Cel mai bine consulti ceva medici de profil, nu intrebi pe-aici.

| GabiDumitrescu a răspuns:

A, da, si sa mai adaug ceva, ca si eu am astigmatism pe linga alte nenorociri. Astigmatismul, din pacate, nu prea dispare cu timpul pur si simplu, indiferent ca porti sau nu porti ochelari - https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/astigmatismul

| Strwberrs a răspuns:

Pai, eu sunt de parere ca tu trebuie sa alegi, nu noi. Mergi pe ce cale te simti comfortabila. Am o parere ok despre calea naturala, dar tu faci cum consideri de buna voie.

| iamprettybored a răspuns:

Dacă ești în creștere, cel mai probabil o să-ți tot crească.
Tot ce poți face este să: îți porți ochelarii constant (altfel îți obosești și mai tare mușchii oculari), să minimizezi le cât posibil statul în fața ecranelor, și să ieși cât mai mult în natură. O data pe oră neapărat faci pauză de la ecrane/citit și privești 5 minute în depărtare, pe fereastră sau dai o tură pe afară.
Știu ca ți-ai dori să vină cineva să-ți spună că în 3 ani vei scăpa de miopie, dar știm cu toții că nu este așa. Miopia apare de obicei datorită alungirii globului ocular. Nu o să se turteasca globul ocular de la sine laughing de aceea nici nu dispare miopia.

| Topping2022 a răspuns:

Cam in 40 de ani nu o sa mai ai nevoie de ochelari cu minus.
O sa ai nevoie de ochelari de batranete.