| Iubireameamika a întrebat:

Buna, am nascut de 1 luna si de 5 zile sunt f racita, nu stiu ce sa mai iau de raceala, nu alaptez, asta ma ajuta sa iau orice de raceala. Ce remedii naturale as putea sa fac pentru a scapa de raceala? Sunt cobza am luat paracetamol, coldrex, nurofen

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Neaparat baga-te la o farmacie naturista si i-ati sirop pentru imunitate, bea ceaiuri si mananca fructe...

Lamaie si portocale de gasesti e minunat.

Imi pare rau sa aud de felul in care ai fost tratata, si in Anglia, intr-o alta tara fata de cea a noastra, de care romanii se plang (de tara noastra) ca are sistemul medical praf s-a.m.d

Trebuie sa iti intaresti organismul neaparat

13 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

O răceală de peste 5 zile, ținând cont că ați născut de curând, poate ascunde o infecție internă, care extern dă impresia unei răceli.
Indicat ar fi o discuție cu medicul de familie și cereți trimitere pentru analize medicale.
Regret că nu puteți alăpta!

| Iubireameamika explică (pentru romeo78):

Si sotul si o doamna din casa s-au racit si ei de la mine, pe mine m-a luat prima raceala, doamna e mai bine, sotul e ca mine varza? Sper sa ne revenim? in ultima instanta mergem la spital daca mai am febra merg, am facut cu sotul ieri test de covid nu avem covid

| romeo78 a răspuns (pentru Iubireameamika):

Multă sănătate!

| Eireann a răspuns:

Salut. In primul rand majoritatea medicamentelor de raceala de tipul Coldrex contin deja paracetamol deci mare grija sa nu faci supradoza ca iti omori ficatul. Pentru dureri de gat e bun propolisul. Bea ceai si stai in pat, incearca sa dormi cat poti. Nu stiu exact ce ai dar daca simti ca ai secretii in plamani ( tuse care se rupe) poti sa incerci si sa inhalezi aburi - fierbi o oala cu apa, pui 2-3 plicuri de ceai de musetel sau menta si stai sa inhalezi aburul, cu un prosop pe cap. Asta in general fluidizeaza si mobilizeaza secretiile sa fie Mai usor de eliminat.
Daca dupa 7 zile de la primele simptome nu se amelioreaza sau simti un junghi intercostal mergi la medic.

| Iubireameamika explică (pentru Eireann):

De tusit nu rusesc, am nascut de 1 luna, Imunitatea imi este la pamant, imi curge nasul si ma doare gatu nu exagerat, de asemenea si capul, posibil sa fi aparut si furia laptelui ieri am simtit iarasi o caldura in zona sanilor, sper sa imi treaca cat mai repede raceala

| Sophieka a răspuns:

Buna

Si eu sunt racita, acasa in pat cu nasul infundat chiar acum.
Am mers ieri sa imi iau paracetamol simplu si pentru mine isi face efectul. De asemenea, mi-am cumparat un spray natural pentru gat de propolis si scortisoara, gasit in DM, dar poti gasi si la o farmacie naturista.
De asemenea beau ceai de menta si ceai de visine, ambele indulcite cu miere. Mai am Bitter pe care il gasesti in farmacie naturista sau in Kaufland de exemplu si mai am si propolis.

Astept sa merg mai tarziu sa imi cumpar si lamai, ca am o pofta de ele. mi-as lua si portocale dar in perioada asta nu gasesc numai portocale vechi in magazine.

Poti merge la o farmacie naturista sa ceri vreun medicament naturist sau un sirop. Uite bine ca mi-am amintit acum... Aveam un sirop tare bun naturist pentru imunitate, cred ca l-am consumat pe tot...Stai sa il caut pe net sa ti-l arat si tie:
https://naturistica.ro/......00-ml.html

Mai dureaza cateva zile pana vom trece peste... Nu putem sa ne vindecam cat batem din palme...Corpul nostru lupta acum cu bacteriile si isi reface imunitatea, iar noi trebuie sa venim in sprijinul lui.

De asemenea, redu zaharul, cafeaua, ciocolata, snacks-urile si sucurile in perioada asta.

Daca tot nu iti trece in cateva zile, mergi la medic sa iti faca injectii, nu vei avea de ales.

| Iubireameamika explică (pentru Sophieka):

Am luat si eu o gramada, chestia e ca de o luna am nascut, organismul mii praf, aseara am avut umpicut de fevra 67, 8 am luat paracetamol si mi-am facut un coldrex ce am gasit aici in Anglia la magazinul de romanani... la spital nu iti face nimic decat iti da paracetamol am mai fost cu febra acum 2 saptamanii la spital a spus dupa 8 ore de asteptat in frig pe hol cu febra de 39 de grade ca am furia laptelui si tensiunea mai mare de la febra, si mi-a dat amocixilina pentru febra. Ma gandesc ca sunt asa rau si de la noptile nedormite cu bebelusu nu are decat o luna si 2 zile?, sunt epuizata sper sa imi treaca febra?

| Iubireameamika explică (pentru Sophieka):

Si eu am ramas uimita de sistemul de sanatate de aici, la noi e mult mai bine, am vorbit si cu personal roman si tot la fel sunt tratati si ei chiar daca lucreaza la spital. Sunt foarte rasisti englezisad, prefacutii. O sa imi caut un sirop pentru imunitate. Multumesc frumos pentru sfaturi :*

| Sophieka a răspuns (pentru Iubireameamika):

Si eu ma pun maine sa-mi iau ca sunt racita cobza, febra, dureri de gat etc... Manainte m-am trezit...Ma simt "minunat".

Acum mi-am facut un ceai sa ma linistesc putin.

| Sophieka a răspuns (pentru Iubireameamika):

Neaparat baga-te la o farmacie naturista si i-ati sirop pentru imunitate, bea ceaiuri si mananca fructe...

Lamaie si portocale de gasesti e minunat.

Imi pare rau sa aud de felul in care ai fost tratata, si in Anglia, intr-o alta tara fata de cea a noastra, de care romanii se plang (de tara noastra) ca are sistemul medical praf s-a.m.d

Trebuie sa iti intaresti organismul neaparat

| dinaprilie a răspuns:

Nu aaptezi pentru ca nu ai lapte banuiesc..asa e?

| Iubireameamika explică (pentru dinaprilie):

Am lapte, dar am tensiune care a aparut inainte cu 1 zi sa nasc, am nascut la 41 de saptamanii si 2 zile. Am luat multe medicamente si imi era frica sa alaptez, de asemenea am putin lapte nu se satura cel mic sad care e un mancacios? seamana cu mine laughing

| dinaprilie a răspuns (pentru Iubireameamika):

Mulgete in timpul in care nu suge si poti pune la congelator pentru un timp..este ok..succes

| Elena9328 a răspuns:

Du te la doctor nu cauta solutii pe un site ca poti da in ceva mai grav. Si repede!