| Emeraude a întrebat:

Am cateva simptome de raceala... ieri am baut suc rece cu gheata si de dimineata m-am trezit cu dureri in gat, care imi afecteaza si deglutitia.Eram sigura ca va urma si raceala, iar acum am o oboseala specifica, pe care o simt intotdeauna cu o seara inainte de a raci cobza. In general, la mine dureaza in jur de 3-4 zile pana sa ma pun pe picioare, dar as avea nevoie de cateva solutii rapide, remedii care m-ar putea ajuta sa-mi desfasor activitatile zilnice, nu vreau sa ma simt ca o leguma. Pana acum am luat un Paracetamol Sinus. Antibioticele (cum ar fi Amoxacilina de 500) m-ar putea ajuta cu ceva? Tin minte ca la ultima reteta asta mi-a prescris medicul, dar nu vreau sa iau medicatie de capul meu, la doctor nu pot merge fiindca este in concediu... deci probleme una peste alta.: (
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 80Cris a răspuns:

Eu iau Nurofen raceala si gripa, ceai Hapciu in combinatie cu menta, lamaie si miere de albine. Pentru nas este bun Olynthul si Bioparoxul.Pentru gat Bioparox-exceptional...si am incercat multe produse, caci la o raceala gatul ma termina.Nu lua antibiotic. Nu ai de ce. Multa sanatate si sa te refaci cat mai repede! Pa.

5 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Amoxacilina te-ar putea ajuta. Poţi lua! Eventual un ceai cu lămâie bea! Baftă!

| Emeraude explică:

Multumesc frumos, am scapat ieftin, in seara respectiva am baut lapte rece, am luat o lingurita de miere si tinctura de propolis.Nu stiu care m-a ajutat mai mult, dar cert e ca ma simt mult mai bine si nu am avut probleme semnificative, in afara gatului, pentru care am luat tablete Propolis+C.
Multumesc mult pentru sfaturi!
@80Cris: stai linistita, sunt multi care fac asta din lipsa de ocupatie!happy

| 80Cris a răspuns:

Tu ( cel sau cea) care ai dat stupid explica-mi te rog ce ti s-a parut stupid la raspunsul meu? Chiar vreau sa stiu! Hai ca vreau sa vad cum iti functioneaza neuronii!

P. S Scuze Emeraude! Nu m-am putut abtine.

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

Sex zilnic

| Andruşcă a răspuns:

Amoxacilina e antibiotic.Bagati fratilor in capul ala o data pentru totdeauna ca antibioticul NU se ia la raceli!

Eu cand sunt racit iau modafen si ma lasa instantaneu.Sa intrebi la farmacie daca mai poti sa iei paracetamol(mi se pare ca nu ai voie sa combini modafenul si paracetamolul).