| Ramo137 a întrebat:

Am nevoie de ajutor cu niste sfaturi rapid. am baut de revenion si s-a intamplat sa dau intr-un tv(plasma) deja stricat. Nu am patit nimic la dreapta. Am dat si cu stanga si mi am... asa. Sange. Am tinut cu un servetel sa se opreasca.

Am adormit si cand m.am trezit ma durea de mor. Nu o pot misca prea mult. Arata ca pozitie pare in regula, am dezinfectat si curatat. Mi am scos 2 cioburi mici si e umflata la degetul mijlociu sus, plus rana care e putin adanca. Nu e doar zgarietura.

Nu stiu ce sa fac ca ma doare destul de rau si nu o prea pot misca. Imi ia 15 sec sa pot inchide pumnul. doare rau si e umflatura aia sus la degetul mijlociu.
Ce pot sa fac...
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, dezinfecteaza rana. Dacă rana este adâncă, o sa doară mai tare.
Compresele reci ajuta si ele, calmează inflamarea.

E important sa faci o vizita la doctor. Mai poti avea cioburi sau alte corpuri străine.
Si apropo, imobilizeaza mâna, eu zic ca e spre binele tau sa nu o miștihappy

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Doctor

| MihaelaDart a răspuns:

Nu trebuie sa stai până mâine, mergi la urgențe la spital.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te duci la chirurgie să vadă ce ai tăiat pe acolo.

| aXy99 a răspuns:

Du-te la medic!

| BuLaNNNeL a răspuns:

laughing) a scos alcoolul, smardoiul din tine?

| Ramo137 explică (pentru BuLaNNNeL):

laughing))))) un pic. Nu credeam ca in stanga am mai forta... dreptace fiind

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Ramo137):

Stai, esti fata? Bei si dai cu pumnul? Da, lumea chiar s-a schimbat laughing)).

| Ramo137 explică (pentru BuLaNNNeL):

laughing)) se stie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca asa idei ai, bine ca n-ai prins pe vremea TV-urilor cu tub, daca ii dadeai la un de-ala o bucata, nu mai ajungeai sa postezi aici (chiar daca exista prin magie site-ul).

| GouDidodino a răspuns:

Poate ai atins vreun tendon, sau poate încă mai ai cioburi, mergi la chirurgie.

| Ramo137 explică:

Acasa ce pot sa fac? Pana maine... dimineata...