| Radulescu_Nicoleta_1978 a întrebat:

Am nevoie de ajutor, de un an de zile, fara nicio exagerare va zic, nu ma dorm mai deloc nopțile! Deloc! Si aici ma refer ca ma pun mereu pe la 6-8 dimineata si ma trezesc la 4-5 ziua si tot asa de anul trecut pana acum. Ideea e ca, de ceva timp aud un tiuit usor deranjant in urechi, ma simt slăbită, de mâncat mănânc normal, nu am avut cine stie ce stari. Dar asta se poate agrava? Lipsa somnului? Eu am 16 ani! Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Pleaca in state, acolo e noapte cand dormi tu big grin
acum serios, ar trebui sa te duci la doctor, in general fara ajutor e foarte greu sa iti reglezi somnul, insa pe scurt:
ar trebui sa iti pui ceasul sa, sune cu 1-2h inainte de ora la care te trezesti de obicei, si sa te bagi in pat cu 1-2h inainte de ora la care te culci de obicei, si si apoi sa continui sa faci asta pana ajungi sa te culci la 10-11 seara si sa te scoli cel tarziu la 7-8 dimineata, e IMPORTANT sa te culci inainte de 12!

altfel, daca stai nedormita o noapte, s-ar putea sa te culci cand trebuie in ziua urmatoare, dar sa te scoli tot la ora obisnuita...

stiu, pentru ca si eu am problema asta sad

| Ivanov27 a răspuns:

Buna, incearca sa ramai treaza pana a doua zi, si gasesteti o activitate sa nu te ia somnu' in aceea perioada. Deci daca te trezesti la 5 ziua incearca sa nu dormi 29-30 ore, asta insemand sa dormi pe la ora 10-11 a doua zi. Si eu am problema asta si folosesc acesta "tehnica" pentru a reveni la normal