| anonim_4396 a întrebat:

Care ar putea fi cauza unei stari permanente de oboseala?
Mi-am facut recent analizele si nu am nicio deficienta care ar putea indica vreo anemie, dorm in jur de 8-9 ore pe noapte, mananc relativ echilibrat si nu fac niciun efort intens pe parcursul zilei. De vreo 3-4 zile incep sa ma simt slabita la 5-6 ore dupa ce ma trezesc si nu mi se pare normal, avand in vedere ce am mentionat mai sus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ben00 a răspuns:

Lipsa de activitate fizica inseamna o slaba oxigenare a tesuturilor, inclusiv neuronii. Daca iti mai petreci 3-4 ore in fata ecranului, neuronii sunt activi si slab oxigenati. Apuca-te de un sport, mergi in weekend la tara si ajuta la treaba, intra intr-un voluntariat si mai fa si treaba pe acasa.

7 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

S-ar putea sa fie si din cauza lipsei de activitati, sa intrii asa intr-o stare apatica. Daca stau cateva zile in casa si nu prea fac nimic tot as dormi si mi prea lene sa mai fac ceva, insa daca ies, is activa, dupa aia ma simt mai bine, nici nu mai am rabdare doar sa stau, am mai multe energie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Poate fi de la stres, lipsa de activitate, sunt multe cauze.
Mergi la medic.
Te pup!

| SunnyDay88 a răspuns:

Ai vreun motiv de depresie, ceva?

| thegatekeeper a răspuns (pentru SunnyDay88):

Am luat si asta in calcul. Sunt o fire depresiva de cand ma stiu, starea mea de spirit variind foarte putin, insa nu prea ma deranjeaza asta, fiindca reusesc sa imi desfasor relativ eficient activitatile zilnice. Dar niciodata nu am avut asa o stare de oboseala si somnolenta inca de la inceputul unei zile, nici chiar cand depresia a fost mai grava.

| Braunion a răspuns:

Oboseala poate fi o manifestare a anxietatii provocata de stres sau pe fondul unei depresii (sau amandoua).

| alina_8632 a răspuns:

Buna! pai starea de oboseala cred ca este si va fi cam tot timpul la oameni din cauza stresului sau daca ai probleme cu inima sau din cauza unei gripe ce te pandeste la un colt si asteapta sa atace la urmatoarea ta greseala nu stiu sa iti spun exact dar cam astea ar fi motivele cred... in rest ce sa iti spun succes si ai grija de tine :*

| pisihabarnuare a răspuns:

Iti trebuie magneziu si fier!