| sunshine15 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. M-am ras acum cateva zile pe picioare in timp ce faceam baie, de atunci ma mananca foarte tare si mi-au aparut niste bubite, ce imi recomandati nu stiu ce sa fac. Ma manaca ingrozitor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EstiApreciatDacaEstiDiferit a răspuns:

E o iritatie, trebuia sa dai cu crema calmanta dupa ce te-ai epilat.
Ai folosit crema de ras? unele creme sunt motivul pentru care faci iritatie.
Eu nu am avut probleme cu epilatul, deoarece folosesc clema depilatoare Elmiplant sau Farmec (mai buna e elmiplant), chiar daca nu ma dau intotdeauna cu crema hidratanta (sau calmanta, nu conteaza), dar ma dau neaparat cu crema daca ma rad doar cu lama.
Spala-te bine cu apa si sapun, apa usor rece calmeaza mancarimile, si incearca sa nu te scarpini prea des :)
Uite, eu folosesc crema asta, chiar daca am piele sensibila rau, si nu am avut probleme: http://supermarketclaudia.ro/image/cache/data/depilare/IMGP5243-500x500.jpg
dar tu cred ca ai nevoie de asta:
http://www.leacul.ro/......965979.jpg
Sper ca te-am ajutat :)

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

De fiecare data cand te razi foloseste o crema ceva[ca, sa nu te iriti]eu folosesc nivea soft si chiar nu am probleme

| Kissmeagain a răspuns:

Data viitoare cand te epilezi, da cu niste pudra mentolata. O sa te fereasca de iritatii

| HoneyPot a răspuns:

Cand te razi trebuie sa faci exact ca barbatii. Ori folosesti o lama scumpa care taie perfect, ori folosesti after shave happy. Solutiile pe baza de alcool sunt cele mai eficiente impotriva iritatiilor sau prevenirea lor chiar daca pot sa usture puternic pentru cateva secunde.