| Mihaa22 a întrebat:

Buna.
Am nevoie de metode de a ma calma, de a scapă de stresul pe care nu îl pot controla laughing
Ma enervez din orice și eu când ma enervez răbufnesc și plang și deja mi-e naspa sa fiu văzută plângând pe la munca sau pe strada când ma apuca toate gândurile.
Și nu mai vreau sa ma calmez mâncând (nu fumez și nici nu vreau).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la Psihiatru si aceasta te va ajuta.

Chiar ieri discutam cu un baiat aici, pe forum, care spunea ca are aceleasi enervari si rabufniri ca si tine si cand l-am intrebat daca este autist, mi-a confirmat!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Fa sport. Canalizeaza-ti energia si frustrarile in ceva constructiv. Scrie, genereaza arta cu AI-ul (e demential, odata ce te apuci...). Schimba oamenii, mediul nociv. Iubeste-ti propria persoana, da-i naibii pe aia din jur. Detaliaza mai mult privind stilul de viata si ce te enerveaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exerciții de respirație și sport regulat, ceai de tei, de mușețel și să dormi și să te trezești la ore fixe happy

| DovleacTurbat a răspuns:

La mine nu a funcționat sportul, am făcut culturism + 9-11 ore de muncă (și nu de birou) și tot mă enervam, eram super vulcanic și încă sunt. Te mai temperezi cu înaintarea în vârstă, acum, am învățat să mă mai controlez cat de cat.
Ce mă ajută pe mine sa nu sar la bătaie laughing e miștoul. Când mă enervează X, îl iau la mișto, îi răspund sarcastic și acel X pleacă, renunță (asta bineînțeles dacă contextul nu este unu grav). Eu eram prea de tot, mă enervam din orice.
Daca e prea greu pentru tine, mai ales că plângi, încearcă stresclincomplex, e din plante (parca). Te va ajuta.

| nukeyly a răspuns:

Opresti toate gandurile, respiri calm[nu-i canta in struna] ''universul vrea'' sa te enerveze, sa scape de tine prematur, oameniii sunt cum sunt.
A te calma mancand e mutarea spre obezitate, ma rog daca nu alergi 42 km pe zi.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Asteapta sa se intample acel ceva ce te streseaza.Gandeste o sa se intample si gata,nu ma mai stresez (+ un plus ar fi sa poti si sa rezolvi problema imediat ce v-a apararea,daca nu exista rezolvare,consoleaza-te ca un om mare cu ideea ca s-a intamplat, nu mai plange )
Cand se intampla, gandeste :stiam ca o sa se intample, de ce sa ma mai enervez.
Incearca sa rezolvi problemele nu sa le plangi cum se plange mortul cand e dus la groapa.
Copii mici incep sa planga cand jucaria se strica, un om mare isi pastreaza calmul si o repara.
Acum foloseste astea pentru a reactiona altfel.
Poti sa-mi lasi un exemplu din trecutul tau care te-a enervat si eu sa-ti arat o alta abordare a problemei fata de plans si nervi?