| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea fi indiferenta cu cei care isi bat joc de mine. Adica atunci cand cineva zice ceva urat sau ma enerveaza incep sa plang sau ma apuca nervii si spun tot ce simt dar asa pe direct. As vrea sa pot face cumva sa nu imi mai pese de cei care isi bat joc sau ma jignesc. Indiferenta si calma, nu stiu cum sa o fac, vreau sa stiu sa ma controlez si sa ignor cand este cazul. Sunt foarte emotiva si vulcanica si vreau sa ma mai calmez putin. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi, mersi!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Suferinta este buna mia in timp vei deveni indiferenta, o sa ajungi ca textul din avatarul meu

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

D-abia astept acel moment.✌

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Fii calma ca va veni si momentul ala, eu in timp am devenit mizantrop

8 răspunsuri:
| Elena9328 a răspuns:

Dacă știi că nu este adevărat, nu ai de ce sa bagi in seama. Era o vorba "gura lumii nici pământul n-o astupa". E invidie mare in ziua de azi. Când nu pot fi că tine, îi roade rău.

| anonim_4396 explică (pentru Elena9328):

Si acea invidie din ce motiv daca acele persoane au bani, arata bine, au tot ce si-ar putea dori cineva. E ciudat si aiurea.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Iadul sunt ceilanti, sa nu uiti asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De fapt, nu e chiar asa cum a zis Ray.Nu ajungi indiferenta pur si simplu.Trebuie sa faci si tu ceva in sensul asta.Cu cat esti mai emotiva, cu atat suferi mai mult.Trebuie sa iti faci singura o parere buna despre tine, sa faci tot ce poti sa "evoluezi". Dupa nu iti va mai pasa daca x are ceva de comentat.Nici vulcanica nu e bine sa fii, poti face lucruri pe care mai tarziu sa la regreti.Dezvolta-ti autocontrolul, incearca sa fii stapana pe situatie.Mai bine taci si incerci sa te calmezi decat sa plangi dupa din cauza prostiei pe care ai facut-o.

| Kyttynna a răspuns:

Cel mai simplu e sa nu comentezi nimic, dar nimic. Dai ignor total. si sa nu plangi. Daca nu comentezi nici rautaciosii nu au de ce sa se lege de tine si raman ei ofticatii. Crede-ma eu am incercat si chiar functioneaza!

| MateiT a răspuns:

Atunci cand reactionezi la aceste lucruri din exteriorul tau risipesti foarte multa energie. Pentru a fii calma ai nevoie de acea energie pentru a iti pastra 'stabilitatea'. Cand cineva face sau zice acel lucru care te enerveaza tare sau te supara sau te intristeaza, nu reactiona impulsiv si inconstient, ci in schimb cauta sa ramai atenta la propriile tale reactii interioare si sa observi de ce le ai si ce ai nevoie de fapt in acea situatie
Succes