| cristiana85 a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor.

Luna aceasta am o intarziere la menstruatie de 9 zile...mentionez ca am facut sex neprotejat, dar fara ejaculare inauntrul meu.
Luna trecuta am avut o menstruatie cam ciudata... a tinut 5-6 zile, dar a curs putin.

In ultima vreme am inceput sa fac sport mai intens, si ma gandesc la asta ca o cauza a intarzierii.
Simptome de sarcina nu am...
Am facut un test care a iesit negativ acum vreo 2 saptamani...

Va rog sa mi spuneti daca este posibil sa fiu insarcinata..ginecologul meu este plecat din tara si nu ma pot duce la control... voi face un test zilele acestea.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Mai fa un test chiar azi si vezi dar mai mult ca sigur s-ar putea sa fie de la alimentatie daca esti o fata slaba de felul tau sau care nu mananca anumite mancaruri, sau tii regim ceva? Sau ai racit si din cauza asta ai intarziere de menstruatie, si in cel mai rau caz cum a avut prietena mea un chist ovarian dar se trateaza cu anticonceptionale medicul ginecolog stie mai bine. Sper sa te fi ajutat. Totusi daca te doare din cand in cand burtica sau faci pisu putin si des, te ustura sau ceva ar fi bine sa faci un tratament cu ciprinol 500 mg. daca nu ti-am zis una din situatiile de mai sus!

6 răspunsuri:
| sylar2007 a răspuns:

Desi sunt baiat poti sa iti raspund la intrebarea asta. e normal sa intarzie pana la 35 de zile cand depasteste 35 de zile inseamna ca e o problema.insarcinata nu esti, poate fi o intarziere daca ai racit la ovare, ai probleme in familie, cuplu, job.psihicul poate deregla.de la sport nu cred ca e, sportul mai degraba face sa iti vina mai repede nu mai tarziu. dupa 20 de zile(daca nu ti-a venit)incearca cu antibiotice 2 zile, de obicei isi face efectul.

ps.cum naiba ca barbat stiu asta si voi fetele nu prea stiti?

| cristiana85 explică (pentru sylar2007):

Sylar2007...nu e vorba ca noi nu stim ce ai spus tu, doar ca e foarte stresant sa fii fata si sa ti faci griji de sarcina cand nu ti doresti un bebe.
de aceea am cerut pareri

| Azµre a răspuns (pentru sylar2007):

Pai tot de la ele stim ca am trecut prin astea cu prietenele noastre. N-am dreptate? doar ca ele nu stiu thinking

| sylar2007 a răspuns (pentru Azµre):

Ele ne spun cand deja is panicate, inainte nu prea zic(cica le e rusine)

| Azµre a răspuns (pentru sylar2007):

Da

| sylar2007 a răspuns:

Cristina daca majoritatea fetelor ar fi responsabile si si-ar lua pastiluta, nu ar mai avea grija sarcini, daca nu vreti pastilute puneti-l pe,, ciumpalac''sa isi puna prezervativ.Suntem in 2012 sunt atatea metode de prevenire a sarcini! nu inteleg de ce sunteti la fel de ingrijorate cum erau femeile pe timpu lu ceasca.asa cum aveti bani de oje, genti, haine etc. aveti si pentru metode de prevenire! daca nu puneti-l pe,, ciumpalac''sa cumpere!