| ionelapreda a întrebat:

Buna! Am nevoie de un medic psihoterapeut care face ședințe online. Am nevoie de cineva care ma poate ajuta cu anxietatea si atacurile de panica. Acestea nu imi dau pace in viața profesională la locul de munca.
As avea nevoie de recomandări din experienta voastră dacă ați fost la un medic psihoterapeut bun care v-a ajutat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adina5 a răspuns:

Este foarte bine că ați decis să căutați ajutor pentru a vă gestiona anxietatea și atacurile de panică. Există mulți medici psihoterapeuți care oferă ședințe online, iar alegerea unuia bun poate fi o provocare.

Un mod de a găsi un medic psihoterapeut bun este să cereți recomandări de la prieteni sau cunoscuți care au trecut prin experiențe similare și au beneficiat de ajutorul unui specialist. De asemenea, puteți căuta pe site-urile de specialitate precum Psihonet sau Asociația Română de Psihoterapie Cognitiv-Comportamentală, unde puteți găsi medici psihoterapeuți cu experiență care oferă ședințe online.

Este important să găsiți un medic psihoterapeut cu care vă simțiți confortabil și în care aveți încredere. Luați în considerare să faceți o primă consultație pentru a evalua dacă acesta este potrivit pentru nevoile dvs. și pentru a discuta despre abordarea terapeutică și așteptările dvs. În plus, discutați cu medicul psihoterapeut despre costuri și asigurați-vă că aveți un plan de tratament și un program care se potrivesc cu bugetul și programul dvs.

În cazul în care sunteți interesat de terapia cognitiv-comportamentală, puteți căuta un terapeut CBT în special, care este specializat în tratarea anxietății și a atacurilor de panică. Acest tip de terapie se concentrează pe identificarea și modificarea gândurilor și comportamentelor negative, ajutându-vă să dezvoltați strategii eficiente pentru gestionarea anxietății și a stresului în viața de zi cu zi.

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cred ca mai bine te duci la unul fizic.Pe internet sunt fel și fel de "medici" ce îți iau bani și aia e.
Sau poți încerca autocontrolul treptat după ce începi sa te cunosti pe tine.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

N-am fost, dar îți recomand meditațiile ghidate de pe YouTube, sunt și în română, dar dacă știi engleză:
https://youtube.com/playlist?list=PLb09q0R7gAwQ3ou1lUWZcJZEtgNeoJNJf

Probabil și psihoterapeutul o să-ți recomande tot felul de activități pe lângă acele ședințe, așa că merită să încerci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

V-ați gândit medicamente pentru anxietate? Părere mea este că psihologii și alte ramuri ale lor sunt doar niște păcălici care-ți iau banii.

| ionelapreda explică (pentru anonim_4396):

Da. Am avut tratament si anume Anxiar pentru anxietate si Cipralex pentru depresie. Psihiatrul mi-a spus sa fac si psihoterapie ca sa functioneze. Nu mai iau tratament acum. Simteam doar ca ma sedează, dormeam continuu. nu mai aveam reflexe, eram adormita si la volan. Însă stările de anxietate le aveam in continuare

| MihaiFundescu a răspuns:

La mine a mers cu ceai de musetel, iti pui pe fata un pachet intreg de vata inmuiata inainte sa te culci si stai jumatate de ora asa... noapte buna

| CsokasiTimea a răspuns:

Buna Ionela. Iti inteleg durerea pentru ca si eu am trecut prin atacurile de panica, anxietate si chiar depresie. Din experienta mea iti pot spune ca am facut psihoterapie iar faptul ca persoana respectiva nu s-a vindecat pe sine procesul a fost mai greu dar am ajuns si la rezolvarea problemei. am studiat EFT, medicina alternativa, radiestezie si radionica iar toate acestea m-au ajutat atat pe mine cat si multi alti oameni sa ne vindecam. Daca esti intresata putem programa o sedinta 1 la 1 gratis sa ne cunoastem, sa vedem daca rezonam si daca putem lucra mai departe. Imi poti scrie pe watsuup 0032467827473 Te imbratisez cu iubire