| DjSannan a întrebat:

Buna,am nevoie de un sfat, acu doua zile am facut cu ganterele exercitii, fiecare are 10 kg, pentru bicepsi am facut,ieri a inceput sa nu mai pot indrepta mana stanga la incheietura ma doare,azi e mai rau,stiu ca m-am fortat prea mult, dar acum se pare ca mana stanga nu pot sa o mai indrept deci problema e la incheietura mainii de la cot este vreo solutie sa imi pot reveni? As dori sa dati raspunsuri serioase, ofer si funda. Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Claudiu1995 a răspuns:

Salut!
Inainte sa incepi exercitiile trebuie sa te incalzesti bine macar 10 minute si acea durere pe care o ai tu la incheietura este o simpla febra musculara o sa iti treaca in 72 de ore de atat dimp are nevoie muschiul pentru as reveni. Tu cand lucreti ti se rup fibre subtiri din acel muschi lucrat iar in cele 72 de ore acestea se refac.

4 răspunsuri:
| IAmTheLegendary a răspuns:

Fa exercitii cu mana! Fara ridicarea greutatilor! O sa-ti rupi mana si daca e mai rau si maine comanda o crema din Anglia me nume BenGay! Ajuta foarte mult la incheeturi la maini si la luxaturi!

| tpuforyou a răspuns:

Inainte de inceperea antrenamentului este bine sa>ti incalzesti incheieturile.
Ai incercat cu gheata?! daca nu are efect iti trece oricum in cateva zile.

| hkr a răspuns:

Atat muschii cat si articulatiile au nevoie de pauza dupa exercitii mai ales daca ii suprasoliciti.I-a o pauza de cateva zile(2-4) si daca nu mai ai probleme ai putea sa reincepi dar fa-o treptat si cu pauza intre serii.bafta.

| raizoguard a răspuns:

Si eu am avut aceasta problema.
Eu mi-am revenit in maxim 4 zile.
Pana atunci abtine-te de la alte exercitii de genul "ridicatul greutatilor"