| DxQ a întrebat:

Buna seara TPU!

As dori si eu un sfat de la adolescentii care fac "exercitii fizice" cu greutati acasa sau de la cineva care se pricepe in acest domeniu. Am sa fiu scurt:

De la inceputul anului, vreau sa va spun ca nu aveam nici un pic de forta in maini. Cu timpul am inceput sa fac niste flotari, genoflexiuni si abdomene si am observat ca imi creste masa musculara si puterea. Dar eu insa nu le faceam pe serii, le faceam o zi la abdomen (30 deodata), o zi 50 flotari, 50 de genoflexiuni si gata.

Acum 2 luni mi-am cumparat 2 gantere de 10 KG (fiecare) cu surub si un "gripper"
Recent, eu mi-am facut acest "program":

1. Luni:
- Abdomen (5 seri x 20).
- Bicepsi & Tricepsi (5 seri X 40).
- Antebrat + Incheietura mainii (5 seri X 40)

2. Marti - Odihna

3. Miercuri:
- Piept (5 X 50)
- Coapse (Genoflexiuni cu ganterele in mana, 5 X 35)
- Antebrat (5 X 30)

4. Joi - Pauza

5. Vineri

- Abdomen (5 seri x 20).
- Bicepsi & Tricepsi (5 seri X 40).
- Antebrat + Incheietura mainii (5 seri X 40)

As vrea sa stiu daca acest "program" este suficient de bun in cat sa capat mai multa masa musculara si putere. Daca nu, imi puteti recomanda unu?

Funda!

Răspuns Câştigător
| hummer24 a răspuns:

E bun programul. Insa pe viitor trebuie sa te antrenezi cu gantere mai grele si sa faci mai putine repetari adica 12 repetari a 5 pana la 8 serii. Practic asa faci forta, antrenandute cu greutati cat mai mari cu repetari putinewinking

4 răspunsuri:
| вèiiiвiii a răspuns:

Eu sunt fata si imi intaresc masa musculara in fiecare zi o sa iti spun programul meuwinking...
... 20 genofelexiuni, 20 de flotari, 20 de abdomene si exerciti gimnastice... sunt obligatori ZILNICE :-x
In cele doua zile Sambata/Dumnica alerg pe role in parc pentru am ajuta modelarea perfecta a corpului.
Pentru a te mentine in forma trebuie sa ai o masa echilibratawinking... Fructe/Legume/Carne[porc,vita,peste, pui, si specialitati vanatewinking]/Lactatewinking
Sper ca te-am ajutatwinking
Bafta kiss
Fundabatting eyelashes

| D0ru a răspuns:

Este foarte bun mai ales ca are si odihna ceea ce e foarte bine tine-o tot asa si va fi binewinking

| DeadManPhenom a răspuns:

Ce faci tu acolo este o prostie straight face scuze ca ti-o spun straight face
Ca sa cresti cum vrei tu in masa musculara nu trebuie antrenate mai mult de 2 grupe pe zi exceptie face cand antrenezi pieptul.pentru ca lucreaza umerii,tricepsul si pectoralii.
Asculta ce-ti spun eu,sunt bine informat in domeniul asta...
Aranjeza-ti cum vrei tu zilele(de ex eu pun luni piept umeri triceps,tu poti sa pui de ex vineri thinking) dar fa in modul urmator
Luni:
Piept,umeri, triceps
Marti:pauza
Miercuri:
Abdomen, spate
Joi:alternativ piept (adica daca te simti in stare poti sa faci piept)
Vineri:coapse gambe
Sambata-pauza
Duminica:biceps si antebrat
Asta e facut in graba...nu am stat sa am gandesc cum ar trebui facut, dar tu iti schimbi zilele cum vrei.dar lasa exercitiile asa cum ti le-am facut... executa corect, indiferent de exercitii.de ex daca trebuie sa faci 2 serii fara stop.si vezi ca nu mai poti, opreste-te.
Nu este imprtant cate faci, este important cum le faci. Mananca mult inainte de antrenament. Spor la treaba.

| OnikaTah a răspuns:

Este bun dar conteaza si ani tai dai ai 17-18 este perfect nu bun daca ai 25-26 nu prea merge este cam usor.intelegi depinde si de ani tai.winkingdaca esti mai mic de 15 ani nu ar trebui sa soliciti atat de mult corpul doarece ramai cu sechele...in fine dai ai 15-16 ani tine-o tot asa baiete faci ce trebuie! funda pls