| Ionela0248 a întrebat:

Bună! Am nevoie de un sfat ceva ca nu știu ce sa fac. Am 19 ani nu am un loc de munca nu am găsit încă. Problema mea este următoare cred ca am depresie de doua săptămâni am niște stari foarte ciudate ma simt mereu trista fără pofta de mancare agitată stresată pe moment am am o stare de supărare de neliniste preț de câteva minute după îmi revin după apar iar aceste stări când am activitate când fac ceva aceste stări dispar dar după apar din nou. Seara adorm cu frica ca a doua zi va fi la fel. Nu știu ce sa fac ca să îmi revin sa fiu c-un eram înainte. Precizez ca nu s-a întâmplat. nimic neobișnuit care sa îmi declanșeze aceste stări. Am făcut și analizele au ieșit toate foarte bune. Ce îmi recomandați sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina! Am uitat sa te intreb de cît tim, p ai descoperit tu ca ai depresie si ce anume a declansat starea aceasta, ai avut prieten si te ai despartitr de el? Ai probleme acasa cu parintii? Esti la facultate ai terminat scoala? Ai incercat sa te angajezi si ai fost respinsă?

| Ionela0248 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu, asta este problema ca nu a fost nicio chestie care sa declanșeze asta. Poate am starea asta și ca stau acasă și nu am o ocupație habar nu am...

| Violleta2022 a răspuns:

Stai la sat, de nu ai gasit inca de munca?
Fiindca la oras in mai toate magazinele se gaseste de munca.
De la pus marfa pe raft si spalat podelele, pana la vanzatoare si caserita ori la piata, vanzatoare la tarabe.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Suna mai degraba a anxietate decat a depresie. Posibil as fie din cauza stresului cautarii locului de munca.

| Ionela0248 explică (pentru suntserios):

Și cum pot sa tratez asta exista niște vitamine sau ceva?

| suntserios a răspuns (pentru Ionela0248):

Si vitaminele sunt o optiune, ideal ar fi un psiholog daca problema se va agrava.

sportul face minuni pentru organism, te ajuta sa te relaxezi si stimuleaza secretia de endorfine

| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca de vina este doar stresul de a-ti gasi un loc de munca, care pune mare presiune pe toate aspectele/activitatile vietii de zi cu zi. Minimul pe care il poti face e sa incerci sa mananci sanatos, fara fast food sau dulciuri nelimitate, sa faci miscare macar jumatate de ora zilnic, si sa ai un somn odihnitor.

Stresul acesta psihic poate avea consecinte negative asupra corpului pe termen lung.Asa ca e bine sa le combati, avand grija de corpul si sanatatea ta.

Daca ajungi la episoade de atacuri de panica, in care nu poti respira, iti vine sa plangi, simti ca nu te simti deloc bine si ca totul pare grav, ca si cum urmeaza sa iti dai duhul, suna urgent la salvare.De la anxietate la aceste atacuri nu este cale chiar atat de lunga.

Totul depinde de tine cum gestionezi aceste emotii, cat de mult le lasi sa escaladeze. Ai incredere si incearca sa inclini pe cat posibil catre spectrul de emotii pozitive. Repeta-ti zilnic ca vei gasi un loc de munca si totul va fi bine. E doar o perioada mai grea, de tranzitie, care va trece eventual. Succes!

| DeMicUnCălător a răspuns:

Eu cred că ești normală. nu ai absolut nimic. Cu toții aveam stări de genul în cursul zile. Sunt grijile vieții, Ești o fată responsabilă care luptă cu viața de zi ci zi

| Miruna333 a răspuns:

Terapie. Suna a anxietate. Corpul resimte stresul, cu toate ca tu nu iti dai seama.
Nu trebuie sa se intample ceva neobisnuit ca sa ai aceste stari.

| Florian80 a răspuns:

Sfatul meu: fa sex cat mai des cu putinta si toate starile astea iti vor trece