| marafloroiu0000 a întrebat:

Buna, am nevoie de un sfat (de la persoanele care au/au avut piercing ). În urmă cu o luna am fost la un salon unde mi-am făcut un pierce in buric, tipul de acolo mi-a spus ca după o luna pot sa-mi schimb bijuteria pe care mi-a pus-o de acolo (a spus ca pot sa fac asta și singura). In acest timp n-am avut probleme cu el, l-am îngrijit cu săpun Protex, apa oxigenată, bepanthen și baneocin.
Astăzi am hotărât ca vreau sa-mi pun bijuteria pe care mi-am cumparat-o (din argint), am făcut totul îngrijit, am lăsat bijuteria in spirt câteva ore, mi-am cumpărat mănuși medicinale, pe care mi le-am pus și dezinfectat cu spirt. M-am spălat cu Protex si am folosit apa oxigenată pentru a-l curată, după l-am desfăcut și dat jos, pe urma l-am scos din spirt pe cel de argint și mi l-am pus, însă am impresia ca este mai gros decât cel vechi si nu pot sa-l mai mișc in sus si in jos la fel de mult ca pe celălat, acela fiind si mai lung, este in regula?
Se poate infecta sau este ceva grav dacă este mai gros?
Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| RxTx a răspuns:

Eu zic că sunt mulți oameni care ii discriminează pe cei ce au pircinguri si tatuaje, ai de pierdut in viață de la angajatori la autoritățile unor state mai naziste si mai nordice care este posibil să se poarte cu tine ca și când ai fi vinovată de ceva ca și când ai fi făcut deja pușcărie șî să nu se poarte frumos pentru că văd la mașină nr de îmatriculare de România si au boală pe români si când mai văd si pircing-uri atunci gata li-se pune pata pe tine.