| ulex a întrebat:

Buna am nevoie neaparat de ajutorhappy
Am 13 ani si de 2 zile ma simt foarte rau, nu vad bine literele si vomit din cinci in cinci minute, mi se invinetesc mainile, si as merge la doctor dar e cam departe si nici nu pot merge... ce sa fac sa scap de voma, sau de durerea de cap care o am

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Hirako a răspuns:

Pare grav, trebuie sa mergi la doctor.Si in ce satul vietii din muntii Himalaya locuiesti de nu ai doctor pe aproape? ^^ Nvm.

Mergi la doctor neaparat! Te vei deshidrata si te vei simti tot mai rau...

| Danyelusha a răspuns:

E grav! Trebuie sa mergi la doctor, iti trebuie sfaturile unui specialist, nu sfaturile noastre. Stiu doar ca lamaia reduce voma si pentru durerea de cap poti lua algocalmin sau sa iti faci un masaj. Dar eu te sfatuiesc sa mergi la doctor sau daca nu te simti in stare sa mergi atunci cheama salvarea.
Sper ca ti-am fost de ajutorwinking

| Chocoleata a răspuns:

Draga mea, nu inteleg cum iti faci timp sa postezi aici. Du-te la doctor... poate fi de la o simpla raceala pana la tumori! Nu mai sta pe ganduri. Vorbeste cu cineva sa te duca urgent la doctor!

| AlleSss a răspuns:

Au dreptate toti.Du-te la doctor! Plus ca nu stiu sigur acum, dar s-ar putea sa ai apendicita.Ai mare grija!

| gHioo a răspuns:

Mergi la doctor! Sau spune-i cuiva sa te duca la spital! Sau daca nu, suna salvarea! Vorbesc serios!

| mattdemon a răspuns:

Ar fi 2 variante :
1. 112 ca mai sus
2. Suni medicul de familie si il chemi la tine sa iti faca o consultatie la domiciliu iar daca nu poate cerei indicati.
Este mai bine sa vomiti deoarece te "racoresti" si sa nu mananci cea ce-ti face greata

| realitatea0101 a răspuns:

Pare o intoxicatie cu ceva (substante nocive). Cel mai bine ar fi un consult la urgente (suna la 112 si va veni un medic acasa...). Nu te costa nimic.