| Legendarydk a întrebat:

Salut, acum aproximativ o saptamana, am dat cu pumnul intr-o poarta de fier si m-am belit putin la mana, ceea ce a rezultat intr-o rana putin deschisa, dupa cateva zile am dat cu rivanol, cu spirt si saptamana asta m-am bandajat deoarece ma dor muschii mainii, din cauza antrenamentelor, intrebarea mea e daca m-am infectat cumva deoarece nu am curatat rana la timp.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LadyKanae a răspuns:

Dacă fierul era ruginit există o posibilitate să te fi infectat cu bacteria care provoacă așa-numita afecțiune tetanos. De obicei trebuie să îți faci vaccinul anti-tetanos de fiecare dată când te rănești de la un obiect făcut din fier, mai ales dacă e ruginit, pentru că e o boală ce poate fi letală pentru sistemul nervos.
Te sfătuiesc să mergi la medic și să vezi ce îți spune. Treaba asta chiar trebuie luată în serios. S-ar putea foarte bine să nu trebuiască vaccin, dar mai bine previi decât să pățești.

| Legendarydk explică (pentru LadyKanae):

Am înțeles, mulțumesc!