| Anic0756 a întrebat:

Buna, am nevoie urgent de un raspuns. Am 27 de ani, sunt fata, am stat in frig cam 3 ore si acum seara a inceput sa ma injunghie in piept foarte tare cand respir si cand ma misc. Nu stiu ce poate sa fie,dar am mai avut asa episoade si mi s-a zis ca am nevralgie intercostala, am facut la inima toate analizele si nu am nimic, mi-e foarte frica, ma panichez foarte tare cand ma injunghie transpir pe loc si ma iau caldurile de la frica sau de la junghiul acela puternic, deci de 3 ore jumate nu m-am miscat din pat din cauza junghiului. Sincer mi-e foarte frica si nu stiu ce sa fac, am luat midocalm dar tot ma injunghie, nu foarte tare dar cand respir, ma injunghie. Va rog un raspuns urgent, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Leycris a răspuns:

Am avut si eu un astfel de episod, dar mai bland. Iarna de obicei, simteam junghiuri puternice in coaste de imi venea sa ma dezbrac de geaca ca sa respir. In cele din urma a fost doar o raceala la laringe si a trecut cu medicamentele clasice de raceala: teraflu etc. Daca ai stat in frig, e o sansa sa fie o forma de raceala. Inima sigur nu e. Am prieteni bolnavi cu inima, crede-ma, cand te doare inima, simti puternic si te ia cu lesin grav.

3 răspunsuri:
| slayer09 a răspuns:

Buna, ai probleme cu coloana cervicala? Daca da, trebuie sa te linistesti, in primul rand pentru ca nu rezolvi nimic daca esti panicata. In al doilea rand incearca sa faci miscari usoare in jos sau in sus cu capul si in stanga si in dreapta cat poti, tinind vreo 5 secunde capul tensionat in fiecare parte a capului. Fa asta vreo 10 minute si s-ar putea sa iti treaca nevralgia.

| Anic0756 explică (pentru slayer09):

Multumesc de raspunsu mi u trecut junghiurile dar acum am durere puternice in piept care tin cateva secunde si tot asa revin si dispar am fost la medicul da familie si a zis ca nu e inima ca oasele ma dor deja l-am terorizat pe medic am fost deja de 3 ori la el acum deseara iar merg? tot mi-e frica ca e inima? nu stiu ce sa fac durerea alare si daca stau in pat si daca fac cv?

| slayer09 a răspuns (pentru Anic0756):

Sa nu fie ceva cu stomacul... daca esti o fire fricoasa si agitata si mananci mult si anapoda e posibil sa ai probleme cu stomacul si d-acolo sa simti jungiurile la inima. Trebuie sa elimini frica din tine si sa te linistesti si daca vei tine gandurile de frica departe de tine si vei tine un regim si stresul sa il tii departe.te vei insanatosi. Fii mai calm si imparte mai multa iubire